Nie tylko książka...
Biblioteka Zespołu Szkół Technicznych to miejsce z tradycjami, funkcjonujące od roku 1962. Skomputeryzowanie biblioteki pozwala na odpowiednie opracowanie zbiorów i prowadzenie warsztatu informacyjnego na dobrym poziomie.
Chcemy jednak aby biblioteka była nie tylko pracownią interdyscyplinarną, staramy się zachować jej przyjazny dla użytkowników charakter. Powinno to być miejsce spotkania ucznia i nauczyciela - mających różne pomysły a tu szukających wsparcia i odpowiedzi na pytania. Wynika z tego gotowość do włączenia się do cudzych projektów i szybkiego reagowania na to co się w szkole dobrego tworzy. Stąd m.in. udział bibliotekarek w tworzeniu i pracach Szkolnego Ośrodka Kariery, czy Szkolnego Koła Teatralnego.
Wspierając cudze - nie zaniedbujemy jednak własnych projektów. Szukając różnych form popularyzacji literatury, rozbudzania zainteresowania książką odwołujemy się do chęci uczestniczenia i tworzenia życia kulturalnego wśród uczniów.
Jednym z bibliotecznych przedsięwzięć był cykl imprez z okazji "Roku Władysława Reymonta". Projekt ten składał się wystawy i konkursu czytelniczego pod prowokującym tytułem "A co Ty wiesz o "Chłopach"? Ekspozycja powstała przy współpracy i dzięki życzliwości Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli oraz Centrum Informacji WiMBP im. C.K. Norwida w Zielonej Górze.
Na wystawie obok różnych wydań dzieł W.Reymonta, książek poświęconych pisarzowi, plakatów filmowych, materiałów ikonograficznych związanych z jego twórczością starałyśmy się stworzyć symboliczne wnętrze chłopskiej chaty.
Na dużym stole znalazły się przedmioty codziennego użytku: talerz z bochnem chleba, drewniane łyżki, gliniane wazoniki, wiklinowe kosze z owocami. Można było wyjrzeć przez okienko ozdobione oryginalnymi haftowanymi firankami, zobaczyć maglownicę z wałkiem, stare żelazko "z duszą". Wydawać się mogło, że z ciężkich drewnianych zydli dopiero co wstały dziewczęta pracujące przy stojącym tam kołowrotku i tylko przez zapomnienie zostawiły swoje chustki i zapaski. Z posażnej skrzyni wystawały kolorowe koszule i oplecki.
Zwiedzający wystawę mogli usiąść i obejrzeć fragmenty ekranizacji "Chłopów", podjadając przy okazji chleb ze smalcem zrobionym przez panią Sekretarkę, przegryzając kiszonymi ogórkami - specjalnością bibliotekarek. Specjałami tymi częstowała wszystkich gości uczennica Agnieszka Szpakowska będąca najbardziej stylowym przewodnikiem po wystawie z racji pięknych warkoczy i łowickiego stroju, jaki odważnie założyła.
Konkurs czytelniczy zorganizowany przy tej okazji nie był typowym sprawdzianem znajomości lektury. Postawiłyśmy na zabawę literaturą i wyobraźnię uczniów. Widzowie i uczestnicy bawili się obserwując przygotowane wcześniej inscenizacje ulubionych fragmentów powieści czy też słuchając improwizowanych przemówień gwarą. Nagrodami konkursowymi były stylowe narzędzia kuchenne z dołączonymi przepisami np. na "prażuchę" czy żur, do wykorzystania w domowej kuchni.
  Do naszych najciekawszych osiągnięć należy zorganizowany w 2001r., pod patronatem medialnym i przy współpracy Gazety Wyborczej Wojewódzki konkurs poezji miłosnej pt. Kocham Cię, kochanie moje. Plon konkursu i zainteresowanie nim przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Jury pod przewodnictwem red. Artura Łukasiewicza z Gazety Wyborczej, najpiękniejsze wiersze wybierało z ponad 100 prac jakie napłynęły do nas z całego województwa.
Nagrodzone utwory opublikowała Gazeta w numerze "walentynkowym". My natomiast wydaliśmy arkusz poetycki staraniem biblioteki przy pomocy dyrekcji szkoły.
Przy organizacji konkursu pracowali również nasi uczniowie - prowadzenie finału, podejmowanie gości wreszcie poszukiwanie sponsorów nagród sprawiły, że był to nasz wspólny sukces.
W roku 2001 - Roku Norwidowskim wraz z polonistką Ewą Michalak, będącą jedną z opiekunek Szkolnego Koła Teatralnego Komedianci, zobaczyłyśmy szansę na popularyzację jakże bogatej spuścizny tego twórcy.
W szkolnej świetlicy zaistniał "gabinet poety" z biurkiem, lampą z epoki, sztalugami i pianinem. Z tego miejsca sam Norwid opowiadał o swoim życiu. Była to wymarzona sceneria do wystawienia przygotowanej przez Szkolną Grupę Teatralną "Gawędy o Norwidzie" i miejsce konkursu na temat jego poezji.
  Na wystawie oprócz wyposażenia gabinetu obejrzeć można było wypożyczone z WiMBP im. C.K. Norwida w Zielonej Górze reprinty dzieł poety. Materiały ikonograficzne pozyskałyśmy przez Internet z wystawy Biblioteki Narodowej, wydrukowane na pięknym papierze już na stałe wzbogaciły nasze zbiory i wykorzystywane są na lekcjach języka polskiego.
 Kolejnym dużym projektem jaki zrealizowany został przez bibliotekę były Szkolne Dni Teatru. Dzięki współpracy i życzliwej aprobacie dla naszych pomysłów ze strony dyrekcji Teatru Lubuskiego mogłyśmy zorganizować wystawę pt. "Historia Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze". Znowu szkolna świetlica zmieniła się nie do poznania. Na kilka dni zapanował tam niepodzielnie duch teatru, stworzyliśmy magiczne miejsce - scenę. Dopomógł temu prosty zabieg - zamontowanie kurtyny dzielącej pomieszczenie na dwie części i pozwalającej na montaż dekoracji. W takiej atmosferze odbyła się premiera "Serenady" wg S. Mrożka w wykonaniu Szkolnej Grupy Teatralnej "Komedianci".
 W części przeznaczonej dla widowni obejrzeć można było wypożyczone z teatru afisze, programy, kostiumy, lalki, projekty scenografii , modele sceny i wiele innych rekwizytów.
Rok 2002 to rok specjalny w naszej pracy - czterdziestolecie szkoły. To czas podsumowań , przemyśleń i sięgania w przeszłość aby kultywować to co w niej było dobre i wartościowe. Sięgniemy do historii szkoły organizując wystawę pt. "Szkoła w dokumencie 1962-2002". Aby upamiętnić ten jubileusz ogłosiłyśmy konkurs na ekslibris biblioteki szkolnej. Najlepsze prace obejrzeć można w internetowej witrynie biblioteki szkolnej, gdzie prezentujemy również Galerię lubuskich mistrzów ekslibrisu.
 Mirosława Sobecka