W początkach funkcjonowania szkoły (w latach 1962-1969) korzystano z okazjonalnie zakupionych książek, wypożyczanie których odbywało się w sekretariacie lub pokoju nauczycielskim. Gdy w roku 1969 szkoła przeniesiona została ostatecznie do budynku przy ul. Wrocławskiej biblioteka otrzymała tymczasowe pomieszczenie. Od tego okresu datują się pierwsze biblioteczne dokumenty. Jako pierwsza do ksiąg inwentarzowych została wpisana "Księga wróżb prawdziwych" - Stefana Bratkowskiego - znajdująca się w naszych zbiorach do dnia dzisiejszego.
W latach 1972-1975 funkcję bibliotekarki pełniła polonistka mgr Wanda Ceglarek, w latach 1976-1986 mgr Janina Kosowicz a od roku 1978 bibliotekoznawca mgr Aleksandra Siemaszko. Od 1978 do 1991 biblioteka była finansowana przez "Zastal". Systematycznie powiększający się księgozbiór, prenumerata czasopism społeczno-kulturalnych, młodzieżowych i fachowych pozwalały na realizację celów biblioteki. Praca z czytelnikami odbywała się w trzech pomieszczeniach - wypożyczalni z magazynem książkowym, dużej czytelni i gabinecie metodycznym dla nauczycieli. Do grona bibliotekarek w roku 1988 dołączyła mgr Małgorzata Skoczylas . Bibliotekarki organizowały konkursy czytelnicze, Dni Oświaty, Książki i Prasy, Dni Książki Społeczno-Politycznej, Dni Książki Technicznej oraz szereg wystawek okolicznościowych z okazji obchodów rocznic kulturalnych i państwowych. Obecnie kadrę biblioteczną stanowią mgr Sylwia Wiśniewska (od 1997 r.) i mgr Mirosława Sobecka (od 1999 r.).
Szkoła to organizm żywy - zmieniający się wraz z potrzebami edukacyjnymi społeczeństwa. W czasach głębokich przemian społeczno - gospodarczych, kiedy praktycznie nie istnieją już zakłady pracy, na potrzeby których kształcono młodych ludzi, trzeba było znaleźć nowe pole działań. Musi być ono na tyle uniwersalne aby zdobyte wykształcenie mogło pomóc w znalezieniu zatrudnienia po ukończeniu szkoły, umożliwić kontynuowanie nauki w szkołach wyższych bądź pozwolić na zmianę zawodu w przyszłości. Tym wymaganiom stara się sprostać szkoła rozpoczynając w 1995 roku nowy typ kształcenia w ramach Liceum Technicznego, przekształcone w wyniku reformy w Liceum Profilowane. Znajduje to swoje odzwierciedlenie również w pracy biblioteki szkolnej. W zbiorach wraz z nowymi profilami kształcenia pojawiają się prace z dziedziny ekonomii, towaroznawstwa, elektroniki, komunikacji interpersonalnej, informatyki. Zmiana charakteru szkoły to wyzwanie dla biblioteki, która nie tracąc swego charakteru "miejsca przyjaznego" dla uczniów i nauczycieli ewoluuje coraz bardziej w stronę pracowni interdyscyplinarnej. Jako taka :
-dysponuje zapasem lektur (głównie do jęz. polskiego);
-gromadzi prace popularnonaukowe potrzebne w ramach kształcenia ogólnego jak również prace specjalistyczne nieodzowne młodzieży do przygotowania się do egzaminów na wyższe studia;
-przygotowuje materiały z wielu dziedzin (np. wiedzy o społeczeństwie, historii, geografii, ekologii) potrzebne do codziennych zajęć;
-dysponuje zasobami audiowizualnymi pozwalającymi na wzbogacenie i urozmaicenie zajęć dydaktycznych;
-prenumeruje czasopisma popularnonaukowe, dzienniki, pisma specjalistyczne - techniczne oraz metodyczne dla nauczycieli;
-w ramach preorientacji zawodowej dostarcza informacji o szkołach wyższych, pomaturalnych i kursach, za pośrednictwem Szkolnego Ośrodka Kariery (współtworzonego przez bibliotekarki) prowadzi działania mające ułatwić odnalezienie się absolwentom szkoły na rynku pracy.
Nie sposób przecenić wpływu rozwoju techniki na poziom pracy biblioteki. Prawdziwy przełom w tej dziedzinie dokonał się w latach 1996-1999 i związany był z komputeryzacją biblioteki. Księgozbiór biblioteki liczył w tym czasie ok. 20 tys. woluminów. W 1996 roku zakupiono licencję programu MOL na dwa komputery z oprogramowaniem sieciowym. Bazę danych budowano wprowadzając nabytki w trybie bieżącym, zbiory wcześniejsze zaś w trybie retrospektywnym.
Komputerowy rejestr wypożyczeń funkcjonował równolegle z tradycyjną kartoteką wypożyczeń do roku 2000 kiedy to wprowadzanie zbiorów z ksiąg inwentarzowych zostało zakończone. Pozwoliło to na automatyczne obliczenie wartości księgowej zbiorów, przeprowadzenie pierwszego skontrum zbiorów bibliotecznych całkowicie zautomatyzowanego w ciągu zaledwie trzech dni! Dzięki komputeryzacji możemy uzupełniać kartoteki artykułami z czasopism i wydawnictw zwartych, tworzyć bazę ikonograficzną, włączać opisy bibliograficzne. W katalogach komputerowych czytelnicy znajdują informacje na temat książek, dokumentów filmowych i dźwiękowych. Dysponujemy pracownią multimedialną wyposażoną w cztery komputery, drukarkę, telewizor, odtwarzacz DVD oraz wideo. Korzystają z niej uczniowie poszukujący informacji w Internecie, nauczyciele przeprowadzający zajęcia w małych grupach z wykorzystaniem filmów lub komputerów.
W naszym myśleniu o bibliotece obok pojęć takich jak "przyjazne miejsce", "pracownia interdyscyplinarna" funkcjonuje przekonanie, że biblioteka powinna być "skrzyżowaniem dróg". Chcemy aby spotykali się tu uczniowie i nauczyciele - mający różne pomysły a tu szukający drogowskazów i odpowiedzi na pytania. Wynika z tego gotowość do włączenia się do cudzych projektów i szybkiego reagowania na to co się w szkole dobrego tworzy. Stąd m.in. udział bibliotekarek w tworzeniu i pracach Szkolnego Ośrodka Kariery, czy Szkolnej Grupy Teatralnej.
Wspierając cudze - nie zaniedbujemy jednak własnych projektów. Szukając różnych form popularyzacji literatury, rozbudzania zainteresowania książką odwołujemy się do chęci uczestniczenia i tworzenia życia kulturalnego wśród uczniów. Jednym z przedsięwzięć biblioteki było zorganizowanie cyklu imprez z okazji "Roku Wł. Reymonta". Projekt ten składał się wystawy i konkursu czytelniczego pod tytułem "A co Ty wiesz o "Chłopach"? Wystawa powstała przy współpracy i dzięki życzliwości Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli oraz Centrum Informacji WiMBP im. C.K. Norwida w Zielonej Górze.
Do naszych najciekawszych osiągnięć należy zorganizowany w 2001r., pod patronatem medialnym i przy współpracy Gazety Wyborczej wojewódzki konkurs poezji miłosnej pt. Kocham Cię, kochanie moje. Plon konkursu i zainteresowanie nim przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Jury pod przewodnictwem red. Artura Łukasiewicza z Gazety Wyborcze, najpiękniejsze wiersze wybierało z ponad 100 prac jakie napłynęły do nas z całego województwa. Nagrodzone utwory opublikowała Gazeta w numerze "walentynkowym". My natomiast wydaliśmy arkusz poetycki staraniem biblioteki przy pomocy dyrekcji szkoły. Przy organizacji konkursu pracowali również nasi uczniowie - prowadzenie finału, podejmowanie gości wreszcie poszukiwanie sponsorów nagród sprawiły, że był to nasz wspólny sukces.
W roku 2001 - Roku Norwidowskim zobaczyłyśmy szansę na popularyzację jakże bogatej spuścizny tego poety i malarza. W szkolnej świetlicy zaistniał gabinet poety z biurkiem, lampą z epoki, sztalugami i pianinem. Z tego miejsca sam Norwid opowiadał o swoim życiu. Była to wymarzona sceneria do wystawienia przygotowanej przez Szkolną Grupę Teatralną "Gawędy o Norwidzie" i miejsce konkursu na temat jego poezji. Kolejnym dużym projektem jaki zrealizowany został przez bibliotekę były Szkolne Dni Teatru. Dzięki współpracy i życzliwej aprobacie dla naszych pomysłów ze strony dyrekcji Teatru Lubuskiego mogłyśmy współpracując z polonistką p. Ewą Michalak (jedną z opiekunek koła teatralnego) zorganizować wystawę pt. "Historia Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze". Znowu szkolna świetlica zmieniła się nie do poznania. Na kilka dni zapanował tam niepodzielnie duch teatru, stworzyliśmy magiczne miejsce - scenę. Dopomógł temu prosty zabieg - zamontowanie kurtyny dzielącej pomieszczenie na dwie części i pozwalającej na montaż dekoracji. W takiej atmosferze odbyła się premiera "Serenady" S. Mrożka w wykonaniu Szkolnej Grupy Teatralnej "Komedianci". W części przeznaczonej dla widowni obejrzeć można było wypożyczone z teatru afisze, programy, kostiumy, lalki, projekty scenografii, modele sceny i wiele innych rekwizytów. W roku 2004 pokazaliśmy spektakl poświęcony K.I.Gałczyńskiemu "O, zielony Konstanty, o, srebrna Natalio!" wg scenariusza Ewy Michalak, połączony z wystawą poświęconą jego twórczości.
Rok 2002 to był rok specjalny w naszej pracy - czterdziestolecie szkoły. Sięgnęłyśmy do historii szkoły organizując wystawę pt. "Szkoła w dokumencie 1962-2002". Aby upamiętnić ten jubileusz ogłosiłyśmy konkurs na ekslibris biblioteki szkolnej. Najlepsze prace można oglądać w internetowej witrynie biblioteki szkolnej. Następne lata to kolejne wystawy : W. Gombrowicz, Historia hymnu narodowego, Święto Niepodległości i wiele innych. Biblioteka współorganizowała również coroczne dyskusje panelowe przeprowadzane z udziałem zaproszonych gości i uczestników z różnych szkół. I tak odbyły się dyskusje: O wiedzy, O odpowiedzialności, O szacunku. W charakterze ekspertów gościliśmy m.in. prof. Polę Kuleczkę z UZ, prof. Wiesława Hładkiewicza z UZ, ks. dr Henryka Dvoraka z KUL, Lidię Gryko z Lubuskiego Kuratorium i wielu innych zacnych gości.
Od 2004 roku uczestniczymy czynnie w "Święcie uwalnianych książek", czyli bookcrossingu. Mamy swoje konto na internetowej stronie akcji, gdzie rejestrujemy uwalniane książki. W dniu akcji, w holu szkoły wystawiamy stoisko z książkami do wzięcia. Oprócz tego przez cały rok funkcjonuje w bibliotece "półka uwalnianych książek". Od czterech już lat biblioteka w ramach działania Szkolnego Ośrodka Kariery organizuje w szkole Dzień Przedsiębiorczości mający w założeniach pomóc młodzieży w przygotowaniu do świadomego wyboru drogi zawodowej i ścieżki edukacyjnej. W tym dniu uczniowie naszej szkoły udają się na praktyki do wybranych zakładów pracy. Jeszcze jednym obszarem działalności biblioteki jest profilaktyka. Współuczestniczymy w pracach nad realizacją szkolnego programu profilaktyki. W bibliotece również odbywają się spotkania Szkolnej Komisji Stypendialnej, której bibliotekarki są członkiniami. Tu uczniowie składają dokumentację stypendialna i pobierają wnioski. Odbywa się to wszystko w ścisłej współpracy ze szkolnym pedagogiem. Biblioteka współpracuje również ściśle ze środowiskiem W naszych działaniach wspiera nas Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Zielonej Górze, poza wypożyczaniem rozmaitych materiałów na potrzeby nauczycieli i biblioteki, zorganizowałyśmy wspólnie spotkanie metodyczne dla bibliotekarek szkolnych nt. mierzenia jakości pracy. Chętnie korzystamy też ze zbiorów specjalnych biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zainteresowanych historią naszej szkoły zapraszamy do obejrzenia zbiorów wycinków prasowych na temat szkoły gromadzonych od wielu lat w bibliotece, działalność biblioteki natomiast jest dokumentowana od roku 2000 w postaci kroniki.
Zainteresowanych pracą biblioteki zapraszamy do odwiedzin i korzystania z naszych zbiorów .
Mirosława Sobecka
|