Czytające szkoły

Co robić, aby młodzi ludzie spośród wielu dostępnych środków przekazu wybrali właśnie książkę? Próbę odpowiedzi na to pytanie podsuwa Fundacja ABC proponując szkołom uczestnictwo w programach propagujących czytanie. Założeniem akcji jest głośne czytanie książek zarówno dzieciom jak i młodzieży. Propozycja przystąpienia do ogólnopolskiego programu prowadzonego przez fundację ABC zaaprobowana została przez Dyrekcję szkoły i realizatorów, którymi są nauczyciele języka polskiego i katechezy oraz okazjonalnie - wszyscy chętni nauczyciele. Inicjatorka przystąpienia i szkolnym liderem programu jest bibliotekarka Mirosława Sobecka .

Święto bibliotek szkolnych

22 października 2007

Nauczyciele czytają i polecają książki.

Specjalny prezent na inaugurację akcji "Czytajace szkoły" zrobili uczniom nauczyciele czytając fragmenty swoich ulubionych książek.

Aleksandra Busz K.Rowling, Harry Potter
Ewa Mariańska A. Czechow, Opowiadania
Agnieszka Staniów Bajka niemiecka w oryg.
Katarzyna Pluszkiewicz H.Sienkiewicz, Potop
Roma Rypson-Goluda P.Coelho, Alchemik
Katarzyna Machelska P.Coelho, Pielgrzym
Wanda Trzeciak M.Dąbrowska, Noce i dnie
Ines Fronczyk L.See, Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz
Karina Sokołowska D.Terakowska, Poczwarka
Lucyna Hofman A.Saint-Exupery, Mały książę
Krystyna Schreiter L.Armstrong, Mój powrót do życia
Waldemar Przemyślański W.Bartoszewski, Wywiad rzeka
Krzysztof Andrzejewski J.W. Grimm, Baśnie
Katarzyna Pernal B.Schultz, Sklepy cynamonowe
Ks. Ryszard Stankiewicz L.Swann, Sprawiedliwośc owiec
Mieczysław Sokołowski H.Coben, Nie mów nikomu
Artur Adam J.Kosiński, Malowany ptak
Sylwester Buczyński T.Schumacher, Gryźć trawę
Beata Jóźwiak M.Dudzikowa, O trudnej sztuce tworzenia siebie
Edyta Polewska P.Coelho, Demon i panna Prym
Mariusz Kita A.Fiedler, Dywizjon 303
Agnieszka Żelek W.Golding, Władca much
Wiesław Werkowski H.von Ditfurth, Duch nie spadł z nieba
Anna Roszak R.Goscinny, Przygody Mikołajka
Agnieszka Chalecka E.Kastner, Mania czyAnia
Grażyna Jodko J.Gaarder, Świat Zofii
Renata Szymula T.Bugaj, Decyzja
Marek Seweryn K.May, Skarb w srebrnym jezior
Agnieszka Ciągło W. Łysiak, Poczet królów bałwochwalców

Mnie się to nie zdarzy?

1 grudnia 2007

Tym razem głosne czytanie odbyło się w obszarze profilaktyki HIV/AIDS. Z okazji 1 grudnia będącego Dniem Walki z AIDS, biblioteka zaproponowała głośną lekturę fragmentów pozycji beletrystycznych opisujących tę problematykę. Wszystkie książki dostępne są w bibliotece szkolnej.

  • Ange D.: Franck, czyli jak nadzieja zwyciężyła AIDS
  • Johnson "Magic" E.: Jak możesz uniknąć AIDS
  • Kotowska M.: Mnie się to nie zdarzy?
  • Trafieni. 7 opowiadań o AIDS

Św. Mikołaja

6 grudnia 2007

Któż nie lubi tego świętego? Znają go chyba wszyscy. Szczególnie czekają na jego przyjście najmłodsi, ale i starsi mają nadzieję na odwiedziny. O tradycji świątecznej i legendach towarzyszących postaci św. Mikołaja dowiedzieć się można było z głośno czytanej 6 grudnia przez nauczycieli książki

  • Ewy Ferenc : Polskie tradycje świąteczne.

 Wigilijne wspomnienia

20 grudnia 2007

Pod tym tytułem w okresie poprzedzajacym święta Bożego Narodzenia, nauczyciele czytali uczniom fragmenty z wybranych pozycji mówiące o różnym przeżywaniu tych szczególnych w naszej tradycji świąt.

  • Ewa Ferenc: Polskie tradycje świąteczne
  • Małgorzata Musierowicz: Noelka
  • Władysław Reymont: Chłopi
  • Melchior Wańkowicz: Szczeniece lata
  • Hanka Ordonówna: Tułacze dzieci
  • Bolesław Prus: Wspomnienia

 Święto kota

29 lutego

Tym razem biblioteka wraz z miłośnikami kotów zaprosiła nauczycieli do lektury wybranych fragmentów książek, w których kot jest jednym z bohaterów.

  • Bułhakow : Mistrz i Małgorzata
  • D.Terakowska : Poczwarka
  • J.Chmielewska : Upiorny legat
  • J.Chmielewska : Studnie przodków
  • E.T.A. Hoffman : Kota Mruczysława poglądy na życie.
  • L.M. Montgomery : Ania z Zielonego Wzgórza, Ania na uniwersytecie.
  • E.Hemingway : Stary człowiek przy moście.

Ale to nie wszystko. Grupa wolontariuszy pod opieką p. Anny Roszak udała się do Szkoły podstawowej nr 7 na lekcję języka polskiego, aby tam przeprowadzić zajęcia z uczniami klasy pierwszej. Dziewczęta nie tylko przeczytały dzieciom wiersze i opowiadania o kotach, ale również rozmawiały z nimi o lekturze i przeprowadziły konkursy rysunkowe. Uczestnicy zajęć otrzymali Certyfikaty Znawcy Kotów.

Wybrane lektury:

  • Sven Nordqvist: Kiedy mały Findus się zgubił?
  • Helena Bechlerowa: O kotku, który szukał czarnego mleka
  • Julian Tuwim: Kotek
  • Stanisław Jachowicz: Chory kotek

Mirosława Sobecka

Program "Poczytaj mi przyjacielu"

16 października 2008 r.

Czytanie literatury jest bardzo ważne, sprawia, że stajemy się bardziej wrażliwi na cierpienia i zło. W naszej szkole kolejny rok nauczycielki z biblioteki szkolnej realizują projekt "Poczytaj mi przyjacielu". 16 października 2008r. ucznnnice z klasy 2 LU uczestniczyły w zajęciach w Szkole Podstawowej nr 1. Starsi czytali młodszym, taka była dewiza działania.
Obecnie drastycznie spada poziom czytelnictwa. Czy rzeczywiście ludzie młodzi przestają czytać? Tak, jest w tym trochę racji. Powszechny dostęp do Internetu, telewizor stojący w każdym niemal domu powodują, że ludzie nie mają chęci na czytanie. O wiele łatwiej jest przecież obejrzeć film niż przez kilka dni siedzieć nad mało interesującą, zbyt długą książką. Zachęcanie do czytania od najmłodszych lat być może zmieni statystykę. Jednak ważne, że są jeszcze osoby, które cenią książki i czytają. Wiedzą, że to skarbnica mądrości, z której wiele można się nauczyć.
Jednak czytanie pozwala dostrzec to, czego nigdy nie zdołalibyśmy zobaczyć w filmie. Wskazanie dobrej książki, czytanie innym umożliwia rozwinięcie wyobraźni czy przyjemne spędzenie wolnego czasu. Skłania do przemyślenia ważnych dla każdego spraw, pokazuje inną od naszej rzeczywistość. Pomysł realizacji projektu podobał się obu stronom (czytającym i słuchającycm), będzie więc realizowany jeszcze w innych formach. FOTO

Renata Łado
Sylwia Wiśniewska

Co będą robić w przyszłości ...?

Od kilku lat nauczycielki z biblioteki Zespołu Szkół Technicznych Sylwia Wiśniewska i Renata Łado realizują program "Poczytaj mi przyjacielu". Podobnie jak w latach ubiegłych czytanie odbywało się w Szkole Podstawowej nr 1. Uczennice Joanna Żurańska i Monika Grala z naszej szkoły pomagały w realizacji projektu. Czuwały nad przebiegiem zajęć. W tym roku zmieniono formę: wykorzystano nagrane książki ze Złotej Listy. Utwory czytane są przez znanych i lubianych aktorów. Dzieciom zaprezentowano "Ach, jak cudowna jest Panama", którą czytała M. Kożuchowska. Na dużym ekranie dzieci śledziły tekst. Sprawiło im to wiele radości i wywołało pozytywne uczucia. Następnie dzieci rozwiązały krzyżówkę i wykonały prace plasytczne.
Czytanie pozwala dostrzec to, czego nigdy nie zdołalibyśmy zobaczyć w filmie. Wskazanie dobrej książki, czytanie innym umożliwia rozwinięcie wyobraźni czy przyjemne spędzenie wolnego czasu. Skłania do przemyślenia ważnych dla każdego spraw, pokazuje inną od naszej rzeczywistość. Pomysł realizacji projektu podobał się uczestnikom i organizatorom.
Joasia i Monika biorąc udział w programie "Poczytaj mi przyjacielu" realizowały się jako przyszłe nauczycielki. Przystąpiły do jednodniowej praktyki w ramach ogólnopolskiego programu "Dzień Przedsiębiorczości" (10.03.2010r.). W tym dniu wspólnie z nauczycielem poprowadziły również zajęcia matematyczne w klasie trzeciej. To działanie to pierwszy krok do zdobycia doświadczeń w przyszłym zawodzie. Przygotowuje on młodych ludzi do świadomego wyboru drogi zawodowej i ścieżki edukacyjnej.
Dzięki tym działaniom będzie łatwiej odnależć się w przyszłym życiu zawodowym. FOTO

Renata Łado Sylwia Wiśniewska