Podsumowanie Etapu Polscy Uczeni.

Zakończony został ostatni etap tegorocznego OMNIBUSA, który był poświęcony polskim uczonym. W ciągu 3 tygodni uczniowie udzielali odpowiedzi na 9 pytań. Oto one wraz z poprawnymi odpowiedziami i komentarzami:

HISTORIA WOKÓŁ NAS

Zestaw I (9  – 15 marca 2015r.):

1. Był przedstawicielem lwowskiej szkoły matematycznej podał pierwszą aksjomatyczną definicję przestrzeni oraz zajmował się analizą funkcjonalną.

ODP.: Stefan Banach

2. Ten polski geograf, geofizyk, geolog, meteorolog, glacjolog i podróżnik, związany był z badaniami krajów polarnych. Zajmował się także badaniami promieniowania słonecznego i jego wpływem na zmiany pogody.

ODP.: Henryk Arctowski

3. Podaj imię i nazwisko polskiej historyk, działaczki społecznej autorki wielu prac na temat historii Lwowa oraz historii kobiet m.in. Kobieta w dawnej Polsce, która w 1940 roku przeniosła się z Lwowa do Warszaw. Działała w konspiracji, w 1943 r. została osadzona na Pawiaku. Zginęła w obozie Auschwitz-Birkenau.

ODP.: Łucja Charewiczowa

Zestaw II (16 – 22 marca 2015 r.):

1. Podaj imię i nazwisko najwybitniejszego polskiego egiptologa, dzięki któremu dokonano rekonstrukcji świątyni grobowej królowej Hatszepsut.

ODP.: Kazimierz Michałowski

2. Ten dziewiętnastowieczny polski etnograf, folklorysta i kompozytor przyczynił się do usystematyzowania kultury ludowej. Jego dziełem był zbiór Pieśni ludu polskiego.

ODP.: Oskar Kolberg

3. Był czołowym przedstawicielem dziewiętnastowiecznej warszawskiej szkoły historycznej, która jako powód upadku państwa polskiego w XVIII w. wskazywała wzmocnienie naszych sąsiadów. Jednym z jego dzieł jest praca Historyk wobec swego narodu i wobec ludzkości.

ODP.: Tadeusz Korzon

Zestaw III (23 – 29 marca 2015 r.):

1. Podaj imię i nazwisko zmarłego w 2015 roku polskiego historyka, wykładowcy Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. Jako student historii został relegowany z uczelni i skierowany do pracy w charakterze nauczyciela wf w Rzepinie. Po wznowieniu studiów obronił doktorat i habilitację. W latach 1993–1997 zajmował stanowisko wojewody zielonogórskiego.

ODP.: Marian Eckert

2. W swojej pracy Elementy teorii poznania, logiki formalnej i metodologii nauk (1929), zaprezentował koncepcję nazwaną reizmem, według której istnieją tylko rzeczy.

ODP.: Tadeusz Kotarbiński

3. Podaj imię i nazwisko polskiej prawniczki, profesor zwyczajnej nauk prawnych w Instytucie Nauk Prawnych PAN. Była pierwszym polskim rzecznikiem praw obywatelskich w latach 1987 do 1992.

ODP.: Ewa Łętowska

Za każdą poprawną odpowiedź przyznawany był 1 punkt. Uczestnicy którzy jako pierwsi przysyłali poprawne odpowiedzi otrzymywali dodatkowe punkty. Spośród szkół gimnazjalnych dwukrotnie otrzymał je Rafał Nowicki oraz raz Ewa Głuchowska, natomiast wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych trzykrotnie Julia Skawińska. W trakcie trwania całego konkursu prowadzone były rankingi uczestników:

Gimnazja

18.Maciej Kudełka                    4

19.Agnieszka Bułakowska         3

20.Marta Hołowko                    2

O terminie uroczystego rozdania nagród powiadomimy w osobnej informacji. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i zapraszamy w przyszłym roku szkolnym.