Podsumowanie Etapu Ekologiczne ABC OMNIBUSA

Zakończony został pierwszy etap tegorocznego OMNIBUSA, który był poświęcony tematyce ekologicznej. W ciągu 3 tygodni uczniowie udzielali odpowiedzi na 9 pytań. Oto one wraz z poprawnymi odpowiedziami i komentarzami:

Zestaw I (4  – 10 listopada 2013 r.):
1. Greenpeace to międzynarodowa organizacja działająca na rzecz ochrony środowiska. Jej działalność budziła i budzi wiele kontrowersji i bywa przedmiotem działań rządów. Podaj nazwę statku organizacji Greenpeace, który został zatopiony w 1985 roku przez francuskie służby specjalne i wyjaśnij z ją akcją wiązała się w tym czasie jego misja.
ODP.: Nazwa statku to Rainbow Warrior, natomiast misja – protesty przeciwko francuskim próbom atomowym na Pacyfiku.
2. W XVII wieku Johann Baptysta van Helmont w jednym z eksperymentów spalił 62 funty drewna dębowego, otrzymując 1 funt popiołu. Doszedł do wniosku, że 98 proc. materii przekształciło się w gaz, który pierwotnie określił jako nieokiełznana substancja lotna. Obecnie gaz ten jest uważany za sprawcę globalnego ocieplenia na ziemi. Podaj jego nazwę oraz historyczną nazwę łacińską z tłumaczeniem.
ODP.:  Polska nazwa gazu brzmi dwutlenek węgla, po łacinie spiritus silvestris, czyli gaz leśny.
3. Podaj nazwę miejscowości w której zamierzano zbudować pierwszą polską elektrownię atomową oraz datę rozpoczęcia jej budowy.
ODP.: Pierwsza polska elektrownia atomowa miała powstać w Żarnowcu, 1982r.

Zestaw II (11 – 17 listopada 2013 r.):
1. W Europie pojawił się w 1984 r., do Polski dotarł 13 lat później – 3 milimetrowy motyl zabija kasztanowce białe w całej Europie. Podaj jego nazwę oraz przykład sposobów walki z nim.
ODP.: Szrotówek kasztanowcowiaczek, palenie liści, szczepienia abamektyną
2. Podaj właściwą nazwę nauki o czynnej ochronie środowiska naturalnego.
ODP.: Sozologia.
3. Ochrona jakich zwierząt spowodowała opóźnienie prac przy wznoszeniu skoczni norweskiej w Oslo – Holmenkollen?
ODP.: Problemy spowodowała ochrona salamandry.

Zestaw III (18  – 24 listopada 2013 r.):
1. Na czym polega proces recyklingu?
ODP.: Powtórne przetwarzanie odpadów w celu odzyskania cennych materiałów, dających się ponownie wykorzystać.
2. Wyjaśnij pojęcie gatunku inwazyjnego oraz wskaż zagrożenia jakie niesie jego rozprzestrzenianie się w środowisku.
ODP.: Gatunek obcy w danym środowisku, sprowadzany sztucznie przez człowieka. Zagrożenia: np.  konkurencja dla rodzimych gatunków zwierząt i roślin, brak naturalnego drapieżnika, zbyt szybkie rozprzestrzenianie się.
3. Podaj nazwę obszaru chronionego krajobrazu, o który w latach 1996 – 2009 polscy ekolodzy stoczyli bój, uniemożliwiając wybudowanie fragmentu trasy Via Baltica?
ODP.: Dolina Rospudy

Za każdą poprawną odpowiedź przyznawany był 1 punkt. Uczestnicy którzy jako pierwsi przysyłali poprawne odpowiedzi otrzymywali dodatkowe punkty. Spośród szkół gimnazjalnych dwukrotnie otrzymał je Wiktor Bohusz oraz raz Dominik Fic, natomiast wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych Daria Korwel, Aleksandra Smerda oraz Robert Rak. W trakcie trwania całego konkursu prowadzone są rankingi uczestników:

Gimnazja Szkoły ponadgimnazjalnego:
Adrian Zmora     2
Kamil Ratajczak     2
51. Wiktoria Jaskółka    1

W dniu 25 listopada rozpoczął się drugi etap konkursu – tym razem związany z drzewami. Kolejne zestawy pytań konkursowych ukazywać się będą:
- 25 listopada,
- 2 grudnia,
- 9 grudnia.

Przypominamy jednocześnie, że jeżeli pytania znikną ze strony głównej, można je znaleźć w zakładce OMNIBUS (po stronie prawej).
Od drugiego etapu OMNIBUSA pytania pojawiać się będą w poniedziałki o godzinie 17.00 !!!

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w OMNIBUSIE !!!