OMNIBUS – ETAP EKOLOGICZNE ABC ZESTAW I

1. Greenpeace to międzynarodowa organizacja działająca na rzecz ochrony środowiska. Jej działalność budziła i budzi wiele kontrowersji i bywa przedmiotem działań rządów. Podaj nazwę statku organizacji Greenpeace, który został zatopiony w 1985 roku przez francuskie służby specjalne i wyjaśnij, z ją akcją wiązała się w tym czasie jego misja.

2. W XVII wieku Johann Baptysta van Helmont w jednym z eksperymentów spalił 62 funty drewna dębowego, otrzymując 1 funt popiołu. Doszedł do wniosku, że 98 proc. materii przekształciło się w gaz, który pierwotnie określił jako nieokiełznana substancja lotna. Obecnie gaz ten jest uważany za sprawcę globalnego ocieplenia na ziemi. Podaj jego nazwę oraz historyczną nazwę łacińską z polskim tłumaczeniem.  
3. Podaj nazwę miejscowości w której zamierzano zbudować pierwszą polską elektrownię atomową oraz datę rozpoczęcia jej budowy.

Na odpowiedzi, nadesłane drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. czekamy do 10 listopada 2013 r.
Organizatorzy