OMNIBUS – ETAP SŁAWNI UCZENI ZESTAW III

1. Francuska pisarka i filozofka, jest uważana za jedna z pionierek współczesnego  feminizmu. Jej książka „Druga płeć” dotyczy analizy przyczyn podrzędnego traktowania kobiet w prawie wszystkich dziedzinach życia społecznego i zawiera słynne zdanie: Nie rodzimy się kobietami - stajemy się nimi.  Podaj imię i nazwisko autorki.

2. Podaj imię i nazwisko uczonego, który 8 listopada 1895 roku odkrył nowy typ promieniowania, które sam nazwał promieniowaniem X (ponieważ "X" oznacza niewiadomą). Za to odkrycie w roku 1901 został uhonorowany pierwszą Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki.
3. Uczony, filozof, astronom, matematyk był zwolennikiem heliocentrycznej budowy świata i teorii Mikołaja Kopernika. Za swoje poglądy został oskarżony przez inkwizycję i zmuszony do ich odwołania. Kościół rzymskokatolicki dopiero po 359 latach, a w 350 rocznicę śmierci uczonego, oficjalnie go zrehabilitował. Podaj imię uczonego.


Na odpowiedzi, nadesłane drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. czekamy do 16 grudnia 2012
Organizatorzy