XXVI Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Geologicznej

Tegoroczny temat brzmiał Geologia i hydrogeologia Przedgórza Sudeckiego i Sudetów. Konkurs został objęty patronatem naukowym przez dr. hab. Zdzisława Jary, prof. UWr – Dziekana Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego, dr. hab. Ewę Krogulec – Dziekana Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr. hab. inż. Adama Piestrzyńskiego – Dziekana Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH. Ponadto imprezę objęli swoim patronatem: Kurator Lubuski – p. Bogna Ferensztajn, Marszałek Województwa Lubuskiego – p. Elżbieta Polak oraz Prezydent Miasta Zielona Góra – p. Janusz Kubicki. Natomiast głównym sponsorem konkursu było PGNiG Oddział Zielona Góra.

Konkurs rozpoczął się uroczyście w salach Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego w obecności uczniów ZST z klas geologicznych i maturalnych. Samo otwarcie poprzedzone zostało promocją kierunku historia, przeprowadzoną przez p. dr Małgorzatę Szymczak oraz wykładem popularnonaukowym "Ukryte w ziemi – najnowsze archeologiczne metody badawcze", wygłoszonym przez dr. hab. prof. UZ Bogdana Bobowskiego.
Podczas otwarcia gośćmi byli dyrektor Instytutu Historii dr hab. prof. UZ Dariusz Dolański, kierownik działu komunikacji i Public Relations PGNiG p. Dorota Mundry, prezes zielonogórskiego oddziału ZNP p. Ewa Kostrzewska, reprezentująca Geologa Wojewódzkiego i Urząd Marszałkowski p. Barbara Lewandowska oraz p. Jolanta Maryniuk, przedstawicielka Lubuskiego Kuratorium Oświaty.
O godzinie 10.30, w ramach promocji województwa lubuskiego, uczestnicy konkursu wraz z opiekunkami oraz paniami Elżbietą Markiewicz i Anną Roszak, udali się na wycieczkę do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (Pętla Pniewo) oraz Łagowa Lubuskiego.
Drugiego dnia uczestnicy konkursu zmierzyli się z pierwszymi zadaniami zespołowymi i indywidualnymi. Rywalizacja od początku była bardzo zacięta – pomiędzy zawodnikami różnice były punktowe. W tym dniu jury przewodniczyła p. Katarzyna Grzesińska, która była współautorką pytań konkursowych. Pozostałymi członkami jury były opiekunki z Krakowa (p. Józefa Pszczoła), Warszawy (p. Elżbieta Laszczka) oraz Krosna (p. Elżbieta Waniek)
Wreszcie trzeciego dnia konkursowicze zawitali w progi ZST. W małej sali gimnastycznej, przygotowanej przez p. Mirosława Wyderkiewicza i p. Elżbietę Markiewicz, zawodnicy musieli stawić czoło bardzo wymagającemu jury. Jego skład uzupełnili – prof. Uniwersytetu Wrocławskiego Stanisław Staśko (przewodniczący jury) oraz wykładowca AGH dr Marek Łodziński. Tego też dnia poznaliśmy laureatów rywalizacji indywidualnej:

I miejsce - Katarzyna Drabek z Krakowa,
II miejsce ex aequo - Aldona Siwak i Bartłomiej Grochmal z Krosna,
III miejsce ex aequo - Konrad Zajączkowski z Warszawy, Adrian Dominiczak i Damian Bielec z Zielonej Góry.
Poziom wiedzy i umiejętności uczestników był bardzo wysoki, a różnica punktów między pierwszym, a trzecim miejscem wynosiła zaledwie 2 pkt.

W ostatnim dniu konkursu pozostały do rozegrania dwa zadania zespołowe, które miały zadecydować o zwycięstwie jednej ze szkół. Ostatecznie I miejsce zajął nasz zespół!!!
Po zakończeniu rywalizacji odbyło się uroczyste wręczenie nagród wszystkim uczestnikom połączone z poczęstunkiem przygotowanym przez uczniów naszej szkoły. Wręczenia nagród dokonał dyrektor do spraw geologii PGNiG p. Stanisław Mamczur w obecności prof. Stanisława Staśko oraz Wojewódzkiego Geologa p. Eugeniusza Teski. Wszyscy laureaci oprócz nagród rzeczowych otrzymali to co najważniejsze – indeksy na AGH, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Wrocławski. Natomiast ZST, jako zwycięska szkoła został uhonorowany niezwykłym „pucharem” - agatem przywiezionym z Rio Grande do Sul w Brazylii, przekazanym przez dziekana Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie.

Organizatorzy konkursu pragną bardzo podziękować za pomoc przy konkursie naszej „maskotce konkursowej” Kasi Witkiewicz z klasy I TG, która przez cztery dni dzielnie liczyła punkty, przygotowywała salę do konkursu oraz pilnowała najważniejszych spraw. Kasia obiecała, że po takim doświadczeniu będzie nas reprezentować w przyszłorocznej edycji konkursu, która odbędzie się w Krakowie.
Podziękowania należą się także p. dr Małgorzacie Szymczak z UZ oraz p. Agnieszce Staniów, p. Agnieszce Żelek, p. Wandzie Trzeciak, p. Wiesławowi Werkowskiemu, klasom 1 TH, 1 TGS i 2 GG, a także całej społeczności szkolnej za pomoc i wsparcie w organizacji konkursu.

Organizatorzy:
Elżbieta Markiewicz