XXIX Ogólnopolski Konkurs Geologiczny
W dniach 13-15 kwietnia 2016r. w Warszawie odbył się
XXIX Ogólnopolski Konkurs Geologiczny,
tematem przewodnim bieżącej edycji brzmiał:
„ Od wiercenia do wieżowca. Geologia w budownictwie”
Z naszej szkoły w konkursie wzięli udział: Katarzyna Witkiewicz z klasy IV TG oraz Michalina Ceglewska i Kacper Milczarek z klasy III TEG
Uczestnicy konkursu musieli wykazać się obszerną wiedzą i umiejętnościami z zakresu geofizyki, prawa geologicznego, geologii inżynierskiej, wiertnictwa.
Nasz zespół walczył dzielnie zajmując drużynowo trzecie miejsce w Polsce. W zawodach indywidualnych indeksy na wyższe uczelnie wywalczyły Michalina Ceglewska i Katarzyna Witkiewicz.
Organizatorzy zapewnili uczestnikom dodatkowe atrakcje, między innymi zwiedzanie stolicy, warszawskiego ZOO oraz wizytę w Centrum Nauki Kopernik.
SUKCES MŁODYCH GEOLOGÓW
Paulina Lenkiewicz, Patrycja Mazur, Przemysław Smykowski (3TG), Krzysztof Przyworski, Mateusz Filipiak (4TGG) i Kacper Milczarek (2TEG) reprezentowali naszą szkołę w XXVIII Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Geologicznej w Krośnie. Do słynnej „Naftówki” zjechali też reprezentanci szkół o profilu geologicznym z Warszawy i z Krakowa. 26 i 27 marca uczniowie odkrywali „Historię zaklętą w skałach” – pod takim hasłem odbyła się tegoroczna olimpiada, do której uczniowie przygotowali się pod opieką Pani Elżbiety Markiewicz i Pana Mirosława Wyderkiewicza.
Jury w składzie: prof. Włodzimierz Mizerski – PIG – PIB w Warszawie – przewodniczący jury, pani prof. AGH Marta Bąk, pan dr hab. inż. Czesław Rybicki – prodziekan WWNiG, pani mgr Elżbietę Markiewicz – nauczyciel z Zielonej Góry, pani mgr inż. Agnieszka Polańska – nauczyciel przedmiotów geologicznych w Krakowie, pani mgr inż. Małgorzata Skoroszewska – nauczyciel przedmiotów geologicznych w Warszawie, pani mgr inż. Wioletta Rajs-Rabska – nauczyciel przedmiotów geologiczno – wiertniczych w Krośnie - orzekło o przyznaniu naszym uczniom: Paulinie Lenkiewicz, Patrycji Mazur, Przemysławowi Smykowskiemu i Krzysztofowi Przyworskiemu – tytułu FINALISTY XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej, co łączy się z otrzymaniem INDEKSU na renomowane wyższe uczelnie w Polsce ((Akademię Górniczo – Hutniczą, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Wrocławski) z pominięciem procedury rekrutacyjnej.
Patronat honorowy nad konkursem objęli:
- PREZYDENT MIASTA KROSNA – Pan Piotr Przytocki,
- PREZES WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO – Pan Mirosław Koziura,
- REKTOR PWSZ W KROŚNIE – Pan Grzegorz Przebinda.
Swoją obecnością uczestników konkursu zaszczycili też:
- Prezydent Krosna – Piotr Przytocki,
- Naczelnik Wydziału Edukacji – Grażyna Gregorczyk,
- PGNiG o. Sanok reprezentowała dyrektor Barbara Chochołek,
- Exalo Drilling reprezentował Andrzej Grasela – Kierownik Obrotu Ruchu Kopalni,
- Wiceprezes WUG – Piotr Wojtacha,
- Dyrektor Departamentu Energomechanicznego WUG – Józef Koczwara,
- Dyrektor OUG w Krośnie – Wiesław Pisula.
Najlepszym geologom w naszej szkole: PAULINIE, PATRYCJI, PRZEMKOWI i tegorocznemu maturzyście KRZYSIOWI – serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych geologicznych sukcesów.
Wychowawczyni klasy 3TG Wanda Trzeciak
AGH KRAKÓW – SPOTKANIE Z TEGOROCZNYMI ABSOLWENTKAMI
W dniach 2-3.03.br. na zaproszenie nauczycieli przedmiotów gazowniczych w naszej szkole gościliśmy absolwentki studiów I stopnia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, świeżo upieczone panie inżynier Inżynierii Naftowej i Gazowniczej Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH.
Inż. Paulina Pietras wraz z inż. Karoliną Bargiel w poniedziałek spotkały się z geologami – klasy III-IV, a we wtorek z gazownikami – klasy II-IV, którym opowiedziały o swojej drodze na AGH, o swoich (przedmiotach, egzaminach, praktykach) studiach, przez co przybliżyły uczelnię AGH Kraków – panie przedstawiły wydziały i kierunki studiów, podały możliwości podejmowania praktyk, staży (często płatnych) w trakcie studiów, opowiedziały o bogatej ofercie zajęć poza dydaktycznych, o działalności różnego rodzaju kół studenckich, o bazie socjalnej uczelni.
Obie panie opowiedziały także o Krakowie, o jego otwartości na studentów, o wielorakich imprezach kulturalnych, które odbywają się w Krakowie praktycznie każdego dnia, o popularnych wśród studentów miejscach spotkań, o klubach studenckich, o Juwenaliach, o projekcie P.I.W.O, przedstawiły uczniom korzyści płynące ze studiowania na AGH – o ofertach pracy kierowanych do absolwentów, o zniżkach honorowanych na terenie miasta, o łatwości otrzymania miejsca w akademiku (poprzez olbrzymią bazę noclegową w Miasteczku Studenckim) i niskich (w porównaniu do innych miast akademickich, np. Wrocław, Warszawa) kosztach zakwaterowania, …
Podsumowując – niepowtarzalne w charakterze spotkanie miało na celu zmotywować uczniów ZST do dalszego kształcenia, zdopingować ich w podjęciu decyzji o zdawaniu matury, przekonać, że warto zrobić wszystko, by dobrze zdać maturę, zjednać, pozyskać nowych sympatyków AGH Kraków, która to uczelnia jest w zasięgu każdego chętnegoJ.
Tegorocznym maturzystom – życzymy wytrwałości w przygotowaniach, zakończonych sukcesem na maturze, a wszystkim pozostałym uczniom – większej wiary w siebie i większej ochoty do nauki, by osiągnąć zamierzony cel.
Opracowanie: Beata Cichowlas – Poleszak, Piotr Poleszak
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ GEOLOGA
W piątek 18 września świętowaliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Geologa. Uczniowie klasy o profilu geologicznym: Patrycja Mazur, Mateusz Józefowski, Paulina Lenkiewicz i Przemysław Smykowski (3TG) przygotowali ciekawe stoisko prezentujące skały i minerały. Oglądanie skał wzbogacone było o prezentacje przygotowane przez uczniów klasy 3TG oraz zdjęcia z praktyk geologów w Złotoryi. Atrakcjom intelektualnym towarzyszyło zajadanie się pysznym ciastem (dziękujemy uczennicy z klasy 2TEG Alicji Gancarz za pomoc w przygotowaniu smacznego wypieku). Pieniążki zebrane podczas Międzynarodowego Dnia Geologa przeznaczone zostaną na zakup pomocy dydaktycznych dla geologów.
Organizatorzy Międzynarodowego Dnia Geologa w ZST: Wanda Trzeciak i Danuta Dutka