VI EDYCJA MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO
DLA UCZNIÓW SZKÓŁ ŚREDNICH

ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH W ZIELONEJ GÓRZE

Szanowni Państwo!

Z przyjemnością informujemy, że organizujemy po raz szósty konkurs matematyczny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych o profilu zawodowym i technicznym. Jest on skierowany do młodzieży z klas pierwszych, drugich i trzecich.

Terminy:
- do 30 listopada deklaracja chęci uczestnictwa w konkursie przesłana na adres Zespołu Szkół Technicznych
- do końca stycznia przesłanie wyników eliminacji szkolnych
- w marcu finał konkursu ( szkoły z miesięcznym wyprzedzeniem otrzymają wszelkie informacje dotyczące dokładnej daty i godziny przebiegu konkursu)

Adres do korespondencji:

Zespół Szkół Technicznych
ul. Wrocławska 65a
tel. 320-84-09
e-mail b_jozwiak4@wp.pl

REGULAMIN

Konkurs przeznaczony jest wzorem lat ubiegłych dla uczniów technikum zielonogórskich szkół: Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych, Zespołu Szkół Technicznych. Ponadto do rywalizacji zaproszona zostanie młodzież ze szkół w Nowej Soli, Czerwieńska i Sulechowa.

Konkurs odbędzie się w trzech grupach:
I-uczniowie klas pierwszych,
II-uczniowie klas drugich,
III- uczniowie klas trzecich.
W konkursie nie biorą udziału uczniowie klas maturalnych.

Po przeprowadzeniu eliminacji szkolnych należy przesłać listy uczestników do ostatniego etapu (maksymalnie 4 osoby do jednej z grup).

Międzyszkolny Konkurs Matematyczny odbędzie się w marcu w Zespole Szkół Technicznych.

Składać się będzie z dwóch części:
-w pierwszej, uczeń w przeciągu godziny lekcyjnej będzie miał do rozwiązania 10 krótkich zadań punktowanych w skali 0-1,
-w drugiej, otrzyma 3 zadania punktowane w skali 0-5. Uczeń na ich rozwiązanie będzie miał pełną godzinę zegarową.

Komisja wyniki i sprawozdanie z przeprowadzonego konkursu prześle do poszczególnych szkół w przeciągu miesiąca po jego zakończeniu.

Przykładowe zadania z lat ubiegłych opublikowane są na witrynie internetowej szkoły www.mojaszkola.pl
Mile widziana pomoc przy układaniu zadań konkursowych oraz ich sprawdzaniu i ocenianiu. Nauczyciele chętni do prac w komisji proszeni są o kontakt telefoniczny.
Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać u nauczycielki matematyki w Zespole Szkół Technicznych - p. Beaty Jóźwiak ; e-mail: b_jozwiak4@wp.pl
Telefon do szkoły 320-84-09

Zakres materiału dla uczniów startujących w Międzyszkolnym Konkursie

Klasa pierwsza

1. Suma, iloczyn i różnica zbiorów.
2. Działania w zbiorze liczb rzeczywistych.
3. Potęga o wykładniku całkowitym.
4. Pierwiastki.
5. Wartość bezwzględna liczby.
6. Procenty.
7. Funkcje ( odczytywanie własności funkcji z wykresu, liczba rozwiązań równania f(x) = m, przesunięcia wykresu).
8. Funkcja liniowa.
9. Zadania z geometrii analitycznej, wykorzystanie wzoru na środek odcinka i obliczanie odległości punktu od prostej.
10. Funkcja kwadratowa.
11. Równania kwadratowe.
Ponad to:
12. Geometria przestrzenna - zadania na poziomie szkoły gimnazjalnej.
13. Prawdopodobieństwo- zadania na poziomie szkoły gimnazjalnej.

Klasa druga

Obowiązują zagadnienia podane dla kl. I oraz:
1. Równanie okręgu.
2. Kąty w okręgu.
3. Pola i obwody figur.
4. Związki miarowe w trójkącie prostokątnym.
5. Twierdzenie Talesa.
6. Podobieństwo.
7. Funkcje trygonometryczne.
8. Wielomiany.
9. Wyrażenia wymierne.

Klasa trzecia

Obowiązują zagadnienia podane dla kl. I i II oraz:
1. Równania wymierne.
2. Funkcja homograficzna.
3. Potęga o wykładniku wymiernym.
4. Funkcja wykładnicza.
5. Logarytmy.
6. Ciągi.
7. Zastosowanie procentu składanego w zadaniach dotyczących lokat i kredytów.
8. Statystyka.