30 LISTOPADA 2017 – MECHANICY W JEDNOSTCE WOJSKOWE W KROŚNIE ODRZAŃSKIM.

Dnia 30 listopada 2017 roku pierwsza i druga klasa mechaniczna pojechała do Jednostki Wojskowej w Krośnie Odrzańskim. Tym razem nasi mechanicy mieli okazję jako jedni z pierwszych  zapoznać się z nowym nabytkiem jednostki jakim jest robot rozpoznawczy 1507 BALSA. Lekkie Roboty Rozpoznawcze przeznaczone są do prowadzenia rozpoznania przez pododdziały inżynieryjne w terenie otwartym i w pomieszczeniach, sprawdzania samochodów, samolotów i pomieszczeń pod kątem obecności materiałów niebezpiecznych Przy pomocy manipulatora z chwytakiem, "Balsa" może odkrywać zamaskowane (ukryte) improwizowane ładunki wybuchowe - UXO, EFP i IED. Niektórzy uczniowie mieli możliwość przez chwilę posterować tym robotem i podnosić chwytakiem różne przedmioty. Pokazane również zostały urządzenia do wykrywania gazów bojowych – AP4C, do wykrywania skażenia promieniotwórczego – DPO oraz zestaw nurkowy NURPAK3.Uczniowie ćwiczyli również musztrę, formowanie kolumny czwórkowej, marsz w kolumnie, występowanie i wstępowanie do szeregu. Na koniec zajęć żołnierze z kompanii technicznej 5KBSap prowadzili ćwiczenie przemieszczanie się na platformie amfibii gąsienicowej PTS-M. Żeby wejść do amfibii trzeba było wspiąć się dość wysoko a utrzymanie się w pojeździe wymagało siły i stabilnej postawy. Niektórzy brudni, ale zadowoleni i najważniejsze bez strat w ludziach mechanicy zakończyli kolejne zajęcia na terenie 5KBSap. 

Opiekunowie: Agnieszka Chalecka, Jolanta Jenek i Edyta Polewska