SPOTKANIE Z PILOTEM

W dniach 13 i 15 listopada lekcje z Edukacji Wojskowej dla klas III i IV gościnnie przeprowadził ppłk. dypl. pil. w st. sp. Alfred Hajduła. Jako emerytowany pilot wojskowy na podstawie własnych doświadczeń i przeżyć zdobytych podczas służby wojskowej latając m.in. na samolotach myśliwskich Lim-6, MIG-21 oraz SU-22 przedstawił uczniom historię polskiego lotnictwa, rolę lotnictwa wojskowego we współpracy z Wojskami Lądowymi oraz zapoznał poglądowo z uzbrojeniem współczesnych samolotów myśliwskich w Siłach Zbrojnych. Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziły odczucia towarzyszące warunkom panującym podczas lotów na dużych wysokościach przy prędkościach przekraczających prędkość dźwięku a także reakcje organizmu ludzkiego na przeciążenia podczas wykonywania manewrów podczas walki powietrznej.

Podczas lekcji przybliżony został również uczniom żmudny proces szkolenia lotniczego, na który składają się nauka czysto teoretyczna oraz wielokrotne powtarzanie i ćwiczenie nawyków tak aby czynności wykonywane już w powietrzu wykonywane były perfekcyjnie ponieważ czasu na działanie w powietrzu jest niezwykle mało.

Jeszcze kilkanaście lat temu ludzie z pokolenia ppłk. Alfreda Hajduły strzegli naszego nieba jednak już za kilka lat mogą to być absolwenci ZST.

kpt. Adam Wielgoś