LOGISTYCY NA ZAJĘCIACH W 5LPART W SULECHOWIE.

W czwartek 26 października 2017 roku klasy 2LWA i 2 LWB były w Jednostce Wojskowej w Sulechowie.

Uczniowie spotkali się ze starszym technicznym sierżantem Marcinem Hubertem, który zapoznał wszystkich z radarem artyleryjskim LIWIEC.

Radiolokacyjny Zestaw Rozpoznania Artyleryjskiego RZRA LIWIEC to samobieżny radar, który wykrywając i śledząc trajektorię lotu pocisków artyleryjskich i moździerzowych jest w stanie z dużą dokładnością określić pozycję, na której znajduje się strzelający ośrodek ogniowy oraz miejsce upadku śledzonych pocisków. Urządzenia tej klasy są bardzo przydatne w czasie działań wojennych (w pobliżu linii frontu) do wykrywania i niszczenia stanowisk ogniowych artylerii przeciwnika, ale również w czasie pokoju, pomagając na obszarach objętych kryzysem np. utrzymywać zawieszenie broni i szybko wykrywać naruszenie tego zawieszenia przez jedną ze stron konfliktu. Każdy z uczniów zasiadł za pulpitem tego pojazdu i miał okazję zobaczyć ekrany radaru i sposób jego działania oraz na koniec jak pojazd jest składany i przygotowywany do przemieszczania.

Następnie uczniowie przeszli na plac defiladowy, na którym ćwiczyli musztrę i przemarsz wokół placu. Potem mieli okazję obejrzeć ćwiczenie musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej przygotowującej się do obchodów święta jednostki.

Opiekunki grupy:    Edyta Polewska i Anna Sokołowska