WOLONTARIAT Z ZST UCZESTNIKIEM PROJEKTU “OTWARTE DZIAŁANIA TWÓRCZE”

Dnia 2.06.15r. dziewięcioro wolontariuszy z klasy 2TLW udało się na plac Bohaterów Westerplatte w Zielonej Górze, aby wziąć udział w XI Edycji Międzyszkolnego Projektu Edukacyjno -Wychowawczego “OTWARTE DZIAŁANIA TWÓRCZE”.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonali organizatorzy z Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 - Pani Agnieszka Jędruch oraz Pani Małgorzata Gattner wraz z wice Dyrektorem ZST Panem S.Buczyńskim, Panią Marzeną Nowicką z Gimnazjum nr 1, Panią Joanną Drop z Medycznego Studium Zawodowego . Obecni również byli przedstawiciele sponsora PGNiG:  dyrektor Pan Marek Dobryniewski, z  Działu Komunikacji i Public Relations - Panie Dorota Mundry i Jolanta Pietras oraz główny specjalista ds osób niepełnosprawnych UM Zielona Góra - Pan Krzysztof Woźniak.

Projekt istnieje już jedenaście lat. W ramach realizacji jego zadań spotykają się grupy młodzieży sprawnej oraz niepełnosprawnej intelektualnie.

W trakcie kolejnych spotkań, podczas integracyjnych zabaw plastycznych budowane są pozytywne więzi młodzieży  z różnych środowisk. W trakcie tych działań młodzi ludzie uczą się rozumienia potrzeb ludzi niepełnosprawnych.

Proponowane działania mają wpływ na kształtowanie rozwoju poznawczego, sensorycznego i manualnego osób   z niepełnosprawnością intelektualną.

Co roku w ramach realizacji zadań projektu młodzież spotyka się na integracyjnych warsztatach plastycznych, na wycieczce oraz na happeningu w centrum miasta.  Działania podsumowywane są na wernisażu w Salonie Wystaw PGNiG. Sponsorem prezentowanych działań jest PGNiG S.A. Realizatorem projektu jest Zespół Szkół Specjalnych nr 1 z Zielonej Góry. Dlatego happening pod hasłem “Chorwacja” skierowany był do uczniów tej placówki. Oprócz wolontariuszy z  naszej szkoły w zabawie uczestniczyli również słuchacze Medycznego Studium Zawodowego, studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego, wolontariusze I LO, wolontariusze Fundacji „Dr Clown”, uczniowie Gimnazjum nr 1, harcerze, pracownicy PGNiG.

Uczniowie naszej szkoły pomagali przy zabawach i konkursach odbywających się podczas tego happeningu. Największą dla nas radością i nagrodą  były uśmiechnięte twarzyczki podopiecznych tej szkoły, którzy podobnie jak my, świetnie się bawili.

Opiekun wolontariuszy – Roma Rypson - Goluda