Logistycy na szkoleniu z pierwszej pomocy

Dnia 12.12.2014 klasa 1 TLW pod bacznym okiem p.S.Buczyńskiego oraz p.J.Janek wyjechała do 5 Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie na zajęcia związane z taktyczno-bojową opieką nad poszkodowanym. Oprócz zajęć teoretycznych był czas

na wykorzystywanie wiedzy w praktyce.

Już o godz. 8:00 wyruszyliśmy autokarem w stronę Sulechowa. Gdy już znaleźliśmy się na miejscu, przyszedł czas na wykład w sali konferencyjnej. Obejrzeliśmy ciekawą prezentację oraz dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy o pracy medyka wojskowego na misjach w Afganistanie i Iraku.

Po 10-minutowej przerwie zgromadziliśmy się w sali wykładowej, gdzie zaprezentowano nam zawartość "miniapteczki," w którą wyposażano żołnierzy podczas wojny. Oprócz bandaży, gazy czy ampułki morfiny, można było znaleźć tam stazę taktyczną. Właśnie z tym ostatnim przyrządem mieliśmy później do czynienia. Wbrew pozorom jej użycie nie jest bardzo proste. Niektórzy uczniowie zakładali je na czas i osiągnęli 17 sekund. Przyszli logistycy wojskowi mieli również okazję poćwiczyć na specjalnych fantomach resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO).

Po spokojnych zajęciach w pomieszczeniach przyszedł czas na małą dawkę adrenaliny. Wszyscy wyszli na boisko, jednak nikt nie wiedział, co go czeka. Po chwili niecierpliwości uczniowie otrzymali zadania. Należało przebiec jedno okrążenie wokół boiska, czyli około 300m, a później doczołgać się do rannych oddalonych o około 100m. Na koniec  musieliśmy prawidłowo założyć stazę w pozycji leżącej i w jak najkrótszym czasie.

Wykończeni i cali w błocie,a zarazem szczęśliwi z wykonanych zadań, wsiedliśmy do autobusu i odjechaliśmy w stronę Zielonej Góry.

Karolina Lotek  i Agata Lisiewicz z 1TLW