Drogi przyjęcia do służby wojskowej.

Dnia 10.12.2014r. w Zespole Szkół Technicznych w Zielonej Górze miał miejsce wykład pracownika Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego ­ kpt. Ireneusza Wilińskiego na temat: Drogi przyjęcia do służby wojskowiej. Udział w tym spotkaniu wzięli uczniowie klas :1TLW, 2TLW, 3TLW,1TMW, 2TMW. W trakcie prelekcji dowiedzieliśmy się, że zawodową służbę wojskową można pełnić jako służbę stałą lub przez czas określony w kontrakcie, tj. jako służbę kontraktową. Natomiast służba kandydacka jest okresem nie tylko studiów (nauki, szkolenia),ale także przygotowania do pełnienia w przyszłości zawodowej służby wojskowej i jest realizowana w korpusach: oficerów przez akademie wojskowe lub wyższe szkoły oficerskie, podoficerów – przez szkoły podoficerskie oraz szeregowych zawodowych – docelowo przez ośrodki szkolenia.
Zostaliśmy zapoznani z wymaganiami tych szkół . Mogliśmy też sprawdzić, czy spełniamy warunki w przypadku starania się o kształcenie w szkole wojskowej. Otrzymaliśmy również odpowiedź, gdzie jako kandydaci na żółnierzy zawodowych powinniśmy składać wniosek i jakie dołączyć do niego dokumenty. Z dużym zainteresowniem słuchaliśmy informacji o zasadach postępowania rekrutacyjnego. Na zakończenie wykładowca podał szczegółowe informacje naboru do uczelni wojskowych na rok 2015. Po oglądnięciu przezentacji multimedialnej i wysłuchaniu precyzyjnej wypowiedzi kpt.Wilińskiego, jednego możemy być pewni ­ rekrutacja do pracy w Wojsku Polskim cieszy się sporą popularnością. Nie bez znaczenia jest też prestiż i poważanie społeczne, jakim od lat cieszy się zawód żołnierza. Dlatego wśród naszej młodzieży już dzisiaj jest wielu chętnych,aby podjąć się tej trudnej, ale dającej wiele satysfakcji pracy żołnierza zawodowego.

Roma Rypson-­Goluda