Gazownicy ostatni raz we Frankfurcie

Już po raz ostatni braliśmy udział w praktykach warsztatowych w gościnnych murach bbw Centrum Edukacji we Frankfurcie nad Odrą. Tym razem pan Wollschlager wprowadzał techników gazownictwa z naszej szkoły, biorących udział w projekcie, w tajniki podstawowej wiedzy na temat sztucznych tworzyw i cech odróżniających poszczególne tworzywa. Przez pięć dni uczniowie zajmowali się obróbką płyty PVC-U doskonaląc umiejętności przycinania, wiercenia i gwintowania otworów. Następnie wykonywali na płycie ściegi powstające w trakcie żmudnego zgrzewania wachlarzowego gorącym gazem. W ostatnie dni praktyk formowali rury PVC-U poprzez zginanie oraz połączenia tulejowe. Dodatkowym ćwiczeniem, z którym chłopcy bardzo dobrze sobie radzili było wykonywanie syfonów odpływu, formowanie krawędzi rury oraz lutowanie twarde.Wkład i zaangażowanie w zajęcia praktyczne techników gazownictwa został pozytywnie oceniony przez instruktora p.Wollschlagera. Uczestnicy projektu obu stron, polskiej i niemieckiej żałowali,że to już koniec tych owocnych i bogatych w doświadczenie teoretyczne, a przede wszystkim praktyczne warsztatów.

Roma Rypson-Goluda