NARODOWE CZYTANIE TRYLOGII

Dwa lata temu Narodowe Czytanie zainaugurował Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej B. Komorowski. W poprzednich latach czytano utwory A. Fredry, A. Mickiewicza.  W 2014 roku zaproponowano do wspólnego czytania Trylogię H. Sienkiewicza. W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. Trylogia to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.
Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć przygody Andrzeja Kmicica, Jana Skrzetuskiego, małego rycerza czy też niezastąpionego Onufrego Zagłoby. Trylogia kształtowała całe pokolenia Polaków i krzepiła serca naszych rodaków w trudnych czasach zagrożenia polskiej państwowości. Uczniowie klas II THM, III GS, IITLW oraz IV TS przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji. My jednak zorganizowaliśmy wspólne czytanie w piątek 5 września na zielonym terenie przyszkolnym. Nauczyciele języka polskiego wybrali fragmenty przepojone głębokim patriotyzmem, opisujące fascynujące przygody bohaterów oraz także te komiczne i z humorem. Serdecznie dziękujemy Panu W. Przemyślańskiemu za sugestywne odczytanie apelu księdza Kamińskiego do poległego pułkownika Wołodyjowskiego. Dopełnieniem akcji była wystawa z niepowtarzalnymi ilustracjami do Trylogii Antoniego Uniechowskiego oraz wystawa poświęcona dorobkowi znakomitego pisarza.
Jeżeli chcesz mieć pamiątkę z Narodowego Czytania Trylogii w 2014 r. to zapraszamy do biblioteki szkolnej, gdzie możesz otrzymać okolicznościowy stempel, przekazany do szkoły przez Kancelarię Prezydenta RP.

Sylwia Wiśniewska i Ewa Michalak oraz
Wanda Trzeciak