PAMIĘĆ GRUDNIOWEJ NOCY

Jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły się zatrzymywania działaczy opozycji. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 80 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów. W kopalni "Wujek" od milicyjnych kul zginęło dziewięciu górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. Była to największa tragedia stanu wojennego. Protest w kopalni rozpoczął się zaraz po wprowadzeniu stanu wojennego na wieść o zatrzymaniu szefa zakładowej "Solidarności", który został aresztowany w nocy z 12 na 13 grudnia. Zomowcy rozbili drzwi jego mieszkania i wdarli się do środka.
Uczennice z klasy 4TLW (Anita Kliszewska, Agnieszka Brzeska, Karina Kiełbasa) przygotowały wystawę upamiętniającą grudniowe wydarzenia. Podczas długiej przerwy uczniowie i nauczyciele mogli wziąć udział w loterii z pytaniami (np. Rozszyfruj skrót WRON, Co to jest koksownik?, Kiedy zakończył się stan wojenny?, Co to jest internowanie?). Na kółku języka niemieckiego uczniowie (Konrad Frynia, Aleksandra Bębas, Kamila Kuczyńska, Maria Korwel) tłumaczyli artykuły o stanie wojennym z niemieckiej prasy („Ostatnie bastiony”, „Strach jest najsilniejszą bronią Jaruzelskiego” – artykuły zaczerpnięte z tygodnika „Der Spiegel”).
IPN zachęcał, by tego dnia o godz. 19.30 każdy zapalił lampkę w swoim oknie lub wirtualnie na stronie www.ipn.gov.pl. Miał to być hołd złożony ofiarom stanu wojennego oraz manifestacja przywiązania do idei wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych.


Organizatorzy wystawy: Wanda Trzeciak,
Waldemar Przemyślański, Krzysztof Andrzejewski