Spotkania z ciekawymi ludźmi

We wtorek, 9 października 2012 roku,  uczniowie klasy drugiej technikum gazownictwa spotkali się z Panem mgr inż. Piotrem Poleszakiem – który w swojej karierze zawodowej od ukończenia studiów na wydziale budownictwa ogólnego o specjalności konstrukcje budowlane i prestiżowych studiów MBA przeszedł przez wszelkie szczeble „budowlańca” począwszy od majstra budowlanego na budowach realizowanych na terenie Niemiec, przedstawiciela bardzo dużego i znanego producenta stolarki budowlanej - firmy niemieckiej, przez twórcę, budowniczego i zarządzającego wieloma węzłami betoniarskimi w ramach Grupy Betonu Towarowego i innymi spółkami – córkami koncernów niemieckich.
Tematem spotkania było przedstawienie pojęć związanych z działem materiałów budowlanych – kruszywa, lepiszcza i betony okiem „praktyka”.
W nowo tworzonej pracowni gazownictwa nasz gość zaaranżował mini-laboratorium materiałów budowlanych, w którym uczniowie poznali rodzaje i właściwości materiałów budowlanych, szczególnie kruszyw, dowiedzieli się o ich frakcjach, przesiewali żwir, próbowali rozróżniać i nazywać poszczególne eksponaty, próbowali odgadnąć ich pochodzenie. Szczególnie ciekawym momentem spotkania dla uczniów było poznanie i zabawa miniaturami wozów specjalistycznych używanych do transportu i podawania mieszanki betonowej.
Uczniowie klasy technikum gazownictwa dowiedzieli się przy okazji tego spotkania, jakie umiejętności i kwalifikacje są  pożądane przy wykonywaniu zawodów cieśla-zbrojarz, operator węzła betoniarskiego, operator pompy podawania betonu, kierowca betonowozu, zwanego popularnie „gruszką”.
Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze, chłopcy gazownicy potrafili    z zaciekawieniem i wyjątkowym spokojem uczestniczyć w tych 2-godzinnych zajęciach, biorąc w nich aktywny udział.
Na zakończenie spotkania, Pan Piotr Poleszak zadeklarował kontynuować z uczniami współpracę poprzez takie zajęcia z praktycznym przyswajaniem wiedzy budowlanej, podjąć próbę zorganizowania wycieczek tematycznych na place budów, węzłów betoniarskich.

Spotkanie przygotowała Pani mgr inż. Beata Cichowlas – Poleszak

Materiał opracowała Beata Cichowlas - Poleszak