ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzimy 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Utworzona  w 1791 roku była pierwszą ustawą zasadniczą regulującą ustrój w Europie, drugą na świecie. Chociaż nie weszła w życie, nie uratowała Polski, stanowiła istotny dla tożsamości Polaków konstytucyjny przełom. W tegorocznych miejskich obchodach tego doniosłego wydarzenia udział wzięli uczniowie ZST - Patryk Krempa, Karolina Skwarczyńska oraz Michał Mitrus – godnie reprezentujący poczet sztandarowy szkoły. Także Marcin Grudniewski oraz Damian Kurek asystowali weteranom drugiej wojny światowej podczas obchodów. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła  się w kościele  pw. Najświętszego Zbawiciela o godzinie 10:30 mszą w intencji ojczyzny, celebrowaną przez biskupa seniora Adama Dyczkowskiego. Ksiądz biskup podkreślił zasługi inicjatorów Konstytucji m.in. Stanisława Augusta Poniatowskiego, Hugona Kołłątaja, a także wiele miejsca poświęcił roli pieśni Bogurodzica w historii naszej ojczyzny. Godzinę później nastąpił przemarsz orkiestry, kompanii honorowej, pocztów sztandarowych i pozostałych uczestników  na plac Bohaterów. Po ceremonii wciągnięcia flagi na maszt i odegraniu narodowego hymnu miały miejsce wystąpienia okolicznościowe, salwa honorowa i złożenie kwiatów. Obecność wielu mieszkańców Zielonej Góry stała się niewątpliwie świadectwem patriotyzmu nie tylko lokalnego, ale oznaką poczucia wspólnoty narodowej.

Opiekunowie: Ewa Michalak i Krzysztof Szymula