DZIEŃ "OTWARTYCH DRZWI" 2018

26 marca 2018 tradycyjnie w naszej szkole odbyły się Dni Otwarte. Odwiedzający, swoją przygodę z ZST, rozpoczynali od wizyty w pracowni gazownictwa. Tu czekały na nich zgrzewarki elektrooporowe i doczołowe, kształtki elektrooporowe, zawory i kształtki stalowe, gazomierze, klucze monterskie, gwintownice ręczne i elektryczne, na których mogli przeprowadzić praktyczne doświadczenia pod czujnym okiem naszych uczniów i nauczycieli. Dodatkowo czas nam umilał Dawid Dobrzański z klasy 3 TMG, grający na gitarze akustycznej.

Następnym punktem programu była prezentacja zawodu technik logistyk. Zespół przedmiotowców przygotował konkursy, podświetlaną makietę z samochodami oraz symulację logistyczną z zakresu produkcji. Dalsze kroki można było skierować do stoiska geologicznego, na którym zespół przyrodniczy opowiadał ciekawostki związane z geologią, geografią i turystyką naszego regionu. Szczególną uwagę zwiedzających przykuwały skamieliny, minerały, skały oraz kolekcja banknotów
z egzotycznych zakątków świata.

Na tym nie dosyć atrakcji, ponieważ elektrycy zachęcali do swojego profilu ciekawą ekspozycją przed ich salą oraz „zabawami” z prądem w formie wykonywania prostych obwodów elektrycznych. Warto nadmienić, że w tym roku zawód ten cieszył się popularnością, zwłaszcza wśród płci pięknej.

Nasi wuefiści nie pozostawali w tyle z atrakcjami organizując konkurs rzutów do kosza, beretem i lotkami. Na nieco lepiej zbudowanych gimnazjalistów czekała siłownia, na której odbywał się konkurs wyciskania sztangi. Furorę wzbudziła strzelnica, która za względu na pogodę przeniesiona została na salę gimnastyczną. W tym miejscu chcielibyśmy złożyć szczególne podziękowania p. Zdzisławowi Kaczmarkowi za przywiezienie i koordynowanie działań związanych ze strzelaniem. Tymczasem na spragnionych wrażeń kulturalnych, na małej sali gimnastycznej, czekały solowe występy hip-hopowe naszego absolwenta Krzysztofa Polaczyka oraz prezentacja tańca Dance hall w wykonaniu Karoliny Skwarczyńskiej z klasy 1 TLWA.

Po uczcie duchowej, można było przenieść się na pierwsze piętro, gdzie czekały stanowiska matematyczne z quizami i zagadkami logicznymi. Natomiast humaniści mogli zająć się rozwiązywaniem zagadek literacko-językowych i historycznych. Zespół języków obcych zabawiał uczniów konkursami, rebusami i potyczkami językowymi. Dbając o strawę cielesną, częstowano świeżym i pachnącym popcornem. Swoje drzwi otworzyła także biblioteka, w której można było zapoznać się z prezentacją projektów realizowanych w szkole, a pod bacznym okiem doradcy zawodowego rozwiązywać testy zawodowe.

Przechodząc do domku mechanika, gimnazjaliści mogli obejrzeć wystawę zatytułowaną „Nasze pasje”, przedstawiającą zainteresowania ich starszych kolegów. Na dworze śmiałkowie mogli „rozerwać się” rzucając granatem, oraz obejrzeć pokaz musztry w wykonaniu naszej Kompanii Reprezentacyjnej. Pod wiatą, saperzy z 5KBSap w Krośnie Odrzańskim prezentowali samochód saperski „Topola”, oraz jego wyposażenie. Każdy odwiedzający mógł przymierzyć kombinezon przeciwwybuchowy EOD, oraz spróbować swoich sił podnosząc model niewybuchu za pomocą specjalnego wysięgnika.

Co przygotowali mechanicy? W sali nr 1 komputerowe projektowanie CAD, modelowanie 2D i 3D, programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie MTS i SinuTrain, oraz projektowanie układów pneumatycznych i elektropneumatycznych, które można było zmontować w sali nr 2. Na warsztacie wykonywano aluminiową śrubę i nakrętkę  na frezarce i tokarkach.

Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za liczne przybycie i pomoc przy oprowadzaniu gimnazjalistów. A było ich niemało. W progach naszej szkoły witaliśmy uczniów gimnazjów z Przylepu, Otynia, Chynowa, Zaboru, Czerwieńska, Szprotawy, Bytnicy, Droszkowa, Drzonkowa, Babimostu, Cybinki, Nowogrodu Bobrzańskiego, Świebodzina, Bojadeł, Brzeźnicy, Sulechowa, Lubska, Maszewa, Gimnazjum nr 4, 2, 6, 1, 3 oraz ze Szkoły Myślenia Twórczego z Zielonej Góry. Mamy nadzieję, że spotkamy się we wrześniu

Roma Rypson-Goluda i Lucyna Hoffman