MECHANICY NA ZAJĘCIACH W PARKU NAUKOWO - TECHNOLOGICZNYM

W poniedziałek (12 marca) nasi mechanicy z klasy 4TMW w ramach projektu „Modernizacja Kształcenia Zawodowego” wzięli udział w specjalistycznych zajęciach programowania obrabiarek CNC. Chłopacy już wkrótce zostaną absolwentami i zasilą rynek pracy na którym brakuje wykwalifikowanych mechaników, a szczególnie fachowców w programowaniu maszyn sterowanych numerycznie. Zajęcia związane z projektem odbywały się na terenie Parku naukowo – technologicznego, w budynku Centrum Technologii Informatycznych. Nasi mechanicy pod okiem fachowców z PNT mogli odświeżyć swoje wiadomości w programowaniu procesów toczenia i frezowania w systemie Siemens Sinumerik. W pierwszej części kursu pracowali na trenażerach imitujących pulpit operatorski obrabiarki CNC. W ramach zajęć ćwiczono przygotowanie programów dla obróbki zaawansowanych części ponieważ nasi mechanicy w trakcie trwania nauki uczyli się dokładnie tego samego systemu (nasza szkoła, obok PNT jest jednym z dwóch certyfikowanych ośrodków szkoleniowych firmy Siemens w województwie lubuskim. Po przygotowaniu programu kursanci udali się na halę maszyn gdzie pod okiem pracownika parku – mgr inż. Kamil Leksyckiego obsługiwali najnowocześniejsze centra obróbkowe firmy DMG. W programie szkolenia znalazły się takie czynności jak m. in.: przygotowanie obrabiarki do pracy, rozruch i najazd na punkty referencyjne, dobór narzędzi i określanie korektorów, ustawianie punktu zerowego wgrywanie programu i obróbka. W trakcie kursu przypomniano także podstawowe zasady posługiwania się narzędziami pomiarowymi i dokonywania pomiarów. To już kolejny, niezwykle przydatny kurs który wzbogaca wiedzę i umiejętności naszych mechaników. Do tej pory w ramach projektu uzyskali oni prawo jazdy kat. B, oraz uprawnienia spawalnicze. Wszystko to wkrótce pozwoli im szybko i bezproblemowo znaleźć ciekawą i dobrze płatną pracę.