OBCHODY WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO W ZIELONEJ GÓRZE

Młodzież naszej szkoły dnia 19 grudnia 2017 roku  o godzinie 10.00 uczestniczyła we Mszy św. w kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonej Górze. Nabożeństwo  zostało odprawione za Ojczyznę i Powstańców Wielkopolskich z okazji 99. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Po mszy,  z inicjatywy Oddziału  Lubuskiego TPPW 1918-1919 oraz Koła nr 5, odbyło się spotkanie patriotyczne, podczas którego nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi państwowej, zapalenie znicza przez dzieci pod tablicą pamiątkową i złożenie kwiatów pod pomnikiem „Dobosza Powstania Wielkopolskiego przy placu Powstańców Wielkopolskich. Hołd bohaterom oddali uczniowie pocztu sztandarowego ZSTPatryk Krempa, Patryk Miśtak oraz Damian Galanty z klasy II TMW. Uroczyste obchody tego wydarzenia kontynuowane były 27 grudnia 2017r. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Po Mszy Świętej odprawionej  w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kaplicy Narodzenia NMP , odbyły się „Wypominki Powstańcze” i Msza św. za Powstańców Wielkopolskich o godzinie 18.00. Nabożeństwom przewodniczyli: rano ks. Damian Kołodziej, a wieczorem ks. prałat Jan Pawlak – kapelan Koła nr 5 TPPW 1918-1919 im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego w Zielonej Górze. Podsumowaniem obchodów były uroczystości  na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej. Odegrano wówczas „Rotę” i złożono kwiaty pod obeliskiem „Bohaterom Powstania Wielkopolskiego”, a o godzinie 12.00 odbyła się akcja „Znicz na grobie Powstańca Wielkopolskiego”.

Kultywowanie pamięci o pięknych kartach historii okazuje się częścią teraźniejszości naszego pokolenia. Zwłaszcza że Powstanie   Wielkopolskie, choć zwycięskie,  to   wydarzenie  mało znane — zakłamywane i przez lata przemilczane.

Cześć i chwała Bohaterom!

Krzysztof Szymula i Ewa Michalak