PIERNIKOWY KONKURS

To już kolejny rok przedświątecznych zmagań  śmiałków zdobienia smakowitych pierników. Do konkursu przystąpiła w komplecie klasa ITE, ale w konkurencji wzięli udział przedstawiciele wszystkich klas pierwszych – ITLWA, ITWB, ITMW. Kulinarny turniej odbył się dnia 15 grudnia 2017 roku w szkolnej bibliotece. Zdobienie ciastek w kształcie aniołków wymagało niewątpliwie zdolności plastycznych, precyzji, ale przede wszystkim ważna była inwencja twórcza młodego artysty-cukiernika.  Tym bardziej że materiał w postaci szybko schnącego lukru zmuszał do natychmiastowego podejmowania decyzji. Nagrodą była konsumpcja apetycznych, kolorowych pierniczków.

Uczestnicy przygotowali też krótkie historie o piernikach, które w minionych wiekach nie zawsze traktowano jako przysmak, lecz często jako dzieło sztuki rzemiosła artystycznego i produkt ekskluzywny. Wkrótce zyskały dużą popularność w Europie jako upominki i były przechowywane przez właścicieli wśród drogocennych przedmiotów. Miasto Toruń ofiarowywało swoje wyroby królom polskim z okazji ich koronacji lub zaślubin. Były to piękne, ozdobne pierniki, o wymyślnych kształtach, malowane i pozłacane. Już Jan Długosz zachwalał najlepsze rzeczy w Polsce: „Krakowska panna, gdańskie trzewiki i toruńskie pierniki.”

Pewnie prace uczniów nie dorównały kunsztowi przodków cukiernictwa, ale przynajmniej młodzi ludzie mieli szansę spróbować swoich sił.

Dzięki konkursowi tradycja została zachowana. Do następnego roku!

Organizatorzy: Ewa Michalak i Sylwia Wiśniewska