NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W ZIELONEJ GÓRZE

Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęły się o godzinie 11.00 od tradycyjnej  mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Naszą szkołę godnie reprezentował poczet sztandarowy w składzie  uczniów klasy wojskowej: Karolina Skwarczyńska, Patryk Miśtak oraz Patryk Krempa. Po uroczystym nabożeństwie nastąpił przemarsz kompanii honorowej, obecnych pocztów sztandarowych oraz pozostałych uczestników na Plac Bohaterów. Około godziny 12.00 odbyło się zgromadzenie mieszkańców miasta. Wtedy nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu państwowego, a potem montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Edukacyjnego nr 4, Apel Pamięci oraz złożenie wiązanek kwiatów. Zgromadzeni mieli okazję wziąć  udział we wspólnym  śpiewaniu pieśni patriotycznych w  Zielonogórskim Ośrodku Kultury, a także w skansenie w Ochli. Natomiast głosy grup wokalnych i zielonogórzan zabrzmiały o 16.00 w Planetarium Wenus.  Dopełnieniem uroczystości była ekspozycja w Muzeum Etnograficzne dotycząca okresu Powstania Wielkopolskiego oraz animacja filmowa na bazie oryginalnych zdjęć. Zielonogórzanie nie zawiedli – aktywnie uczestniczyli w obchodach.

Okazuje się, że mieszkańcy – zarówno starsi, jak i młodsi - chętnie współtworzą klimat ważnych dla narodu uroczystości. Rocznica historyczna stała się doskonałą okazją do manifestowania swojej patriotycznej postawy.

Ewa Michalak i Krzysztof Szymula