Pokonywanie przeszkody wodnej przez wojska pancerne

Korzystając z zaproszenia Dowódcy 5KBsap  ppłk Jarosława Szczypiorskiego nasi mechanicy mieli okazję obserwować szkolenie pokonywanie przeszkody wodnej (rzeki Odry) przez czołgi 1 Bataliony Czołgów z 10BKpanc. Szkolenie odbywało się na OSP Biała Góra w okolicach Krosna Odrzańskiego.

Wczesnym rankiem wybrani uczniowie ze wszystkich klas mechanicznych (w sumie 30 osób) dotarli na teren poligonu gdzie w równej kolumnie udali się na punkt obserwacyjny. Na punkcie obserwacyjnym nasi mechanicy zostali zapoznani z planem szkolenia przez plut. Marcina Jaworskiego, który opiekował się naszą grupą podczas całego pobytu na poligonie. Następnie naszych uczniów wizytował Dowódca 5KBSap. Pan pułkownik wytłumaczył uczniom jak przebiegać będzie ćwiczenie, jakie są założenia oraz wyjaśnił organizację punktu dowodzenia, który znajdował się w sąsiedztwie. Następnie mogliśmy obserwować przygotowania do przeprawy, oraz jej ubezpieczanie przez odziały rozpoznawcze. Po chwili w wyznaczonym miejscu zaczęły pojawiać się czołgi ze Świętoszowa, które następnie forsowały rzekę jadąc po dnie. Po zakończeniu szkolenia nasi mechanicy udali się do parku maszyn gdzie mieli okazję zaglądać w każdy zakamarek czołgu Leopard 2A4. Dzięki uprzejmości czołgistów ze Świętoszowa każdy uczeń mógł poczuć się jak członek załogi czołgu, usiąść na wybranym miejscu i  wykonać proste czynności. Czołgiści przedstawili naszym uczniom rolę każdego członka załogi oraz parametry techniczne czołgu, zaprezentowali także czynności obsługowe. Z pewnością było to bardzo wartościowe szkolenie dla naszych młodych żołnierzy, kolejna okazja w październiku. Podczas szkolenia naszymi uczniami opiekowali się Roman Romanowski i Krzysztof Rogowski.

Krótki reportaż znajduje się także na stronie TVP - TUTAJ