Obserwacja ćwiczeń na poligonie w Toruniu

16 września mieliśmy okazję wybrać się w dalszą podróż, bo aż do Torunia. Na tamtejszym poligonie CSAiU ćwiczyli żołnierze pododdziałów wchodzących w skład 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa. Na wyjazd zakwalifikowało się w sumie 45 uczniów klas wojskowych którzy reprezentowali wszystkie klasy mundurowe w naszej szkole. Mimo późnej pory w miejscu zbiórki stawił się komplet uczniów i około godziny 3:00 wyruszyliśmy w kierunku Torunia. Na poligon dotarliśmy około godziny 8:00 gdzie czekał już na nas kpt. Marcin Stajkowski, który pełnił funkcję opiekuna, oraz organizował nasz udział w poligonie. Duże wrażenie na naszych „młodych żołnierzach” zrobił trening żołnierzy 3das, którzy ćwiczyli umiejętności strzeleckie na armatach D-44 (kal. 88mm). Uczniowie nie tylko mogli obserwować sam moment strzelania z armat, ale także czynności żołnierzy na stanowisku dowodzenia. Podczas obserwacji pojawiało się wiele pytań na które szybkich i wyczerpujących odpowiedzi udzielał kpt. Stajkowski. Następnie, dzięki uprzejmości artylerzystów z 11 Mazurskiego Pułku Artylerii z Węgorzewa na kolejnym punkcie obserwowaliśmy strzelanie z armato – haubic Dana (kal. 152mm). Przy okazji byliśmy również świadkami przygotowywania drogi przez kompanię inżynieryjną. Kolejnym punktem zajęć była prezentacja sprzętu na wyposażeniu 5Lpart. Uczniowie mogli zaglądnąć w każde miejsce prezentowanego sprzętu, a także spróbować prostych czynności obsługowych. Wśród prezentowanego sprzętu był: wóz dowodzenia, ambulans, wóz dystrybucji wody, pojazdy transportowe, sprzęt łączności, a także ciesząca się największym zainteresowaniem wyrzutnia rakiet WR-40 Langusta. Po zakończonych ćwiczeniach pokrzepiliśmy się porcją pysznej wojskowej grochówki i korzystając z okazji pojechaliśmy do centrum Torunia, aby zwiedzić kilka miejsc związanych z patronem szkoły. Z pewnością każdy uczestnik wyjazdu, mimo zmęczenia nie żałował udziału. W czasie wycieczki naszymi uczniami opiekowali się nauczyciele: Lucyna Hoffman, Sylwia Wiśniewska i Krzysztof Rogowski.

Serdecznie dziękujemy Dowódcy 5 Lubuskiego Pułku Artylerii – pułkownikowi Jackowi Kilińskiemu, za umożliwienie naszym uczniom wzięcia udziału w obserwacji ćwiczeń pododdziałów pułku.

Informacje na stronie 5Lpart - TUTAJ