Z WIZYTĄ W STOLICY DOLNEGO ŚLĄSKA – WROCŁAWIU

Pod koniec maja br. uczniowie z klas II LA, III LAG, III ELG, II TM, III LAP wraz z opiekunkami p. Ines Fronczyk-Zelisko, p, Ewą Michalak, p. Elwirą Wasielewską i p. Sylwią Wiśniewską odwiedzili miasto słynące z ogromnej ilości mostów. Według danych sprzed II wojny światowej w ówczesnym Wrocławiu było 303 mosty, dzisiaj jest sto mostów. Pierwszym punktem wycieczki był malowniczy Stary Rynek, który słynie z około 60 kolorowych kamienic. Pośrodku stoi imponujący rozmiarami trójnawowy gotycki ratusz z charakterystyczną, wznoszącą się na 66 metrów wieżą i ceramicznym szczytem, najpiękniejszy przykład świeckiego budownictwa Wrocławia z okresu późnego średniowiecza. Rynek zrobił ogromne wrażenie na uczniach, nie tylko ze względu na architekturę, ale także na tętniące od samego rana życie. Będąc we Wrocławiu nie można odwiedzić magicznego miejsca, którym jest najstarsza zabytkowa dzielnica Wrocławia tzw. Ostrów Tumski. Tutaj uczniowie mogli wysłuchać wiadomości od przewodnika na temat wspaniałych kościołów znajdujących się w tym miejscu. Najważniejszą budowlą Ostrowa jest katedra pw. św. Jana Chrzciciela, a jej istotnym elementem są piękne barokowe kaplice. Ciekawostką jest, że przez 306 lat Ostrów Tumski dawał schronienie przestępcom - na jego terenie sąd miejski nie mógł ścigać przestępców. Każdy, kto złamał prawo świeckie, znajdował azyl na wyspie. W związku z tym często ten fakt wykorzystywano. To miejsce zachwyciło nie tylko zwiedzających, ale i naszego papieża Jana Pawła II, który dwukrotnie odwiedził to miejsce.  Kolejny przystanek to bardzo nowoczesny budynek przyciągający osoby zainteresowane wodą. Hydropolis, bo o nim mowa, to centrum wiedzy o wodzie. Przy pomocy technik multimedialnych, modeli, replik pokazano wodę z wielu różnych perspektyw. Podczas zwiedzania można było dowiedzieć się wielu ważnych rzeczy,  poznać ciekawostki na temat przełomowych odkryć podwodnego świata, natury wody i sposobu jej wykorzystania przez człowieka. W Hydropolis uczniowie mogli wysłuchać krótkiej prezentacji na temat pochodzenia wody i jej obecności we Wszechświecie, a także zapoznać się znajdującymi się w obiekcie modelami statków, łodzi i innych konstrukcji, a także stworów zamieszkujących głębokie morza i oceany. Wrażenie zrobiły eksponaty, które można było nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć, czy też o nich przeczytać z interaktywnej tablicy. Podczas  zwiedzania Hydropolis cały czas słychać odgłosy wody: płynące strumienie, burzę, deszcz, szum fal na rajskiej plaży. To miejsce jest obowiązkową pozycją wśród atrakcji Wrocławia. Po tylu zdobytych wiadomościach nadszedł czas na zasłużony posiłek i chwilę wytchnienia. Ale nie był to długi odpoczynek, bo na uczestników wycieczki czekała następna atrakcja, czyli  wrocławskie zoo z największym oceanarium w Polsce, zwane Afrikarium. Tutaj uczniowie i opiekunowie mogli zobaczyć mieszkańców Afryki. Ten wspaniały świat „Czarnego Lądu” zachwyca swoją różnorodnością, bogactwem barw, gatunków zwierząt i innych ciekawych stworzeń. Ogromne wrażenie na uczniach zrobił podwodny  świat Morza Czerwonego  i mieszkańców jego plaż oraz rafy koralowej. Nie zabrakło innych zwierząt: hipopotamy, pingwiny, kotiki to tylko nieliczne z nich. Po zwiedzeniu tego wspaniałego miejsca, dającego namiastkę egzotyki, uczestnicy wycieczki odwiedzali pozostałych mieszkańców wrocławskiego zoo, przyglądając się pięknym panterom, dumnym lwom, czy harcującym małpom. Po atrakcjach tego wyczerpującego dnia uczniowie i opiekunowie, pełni wrażeń i nowych doznań, wrócili do domów, aby móc zacząć przygotowania do kolejnej przygody. Organizatorem wycieczki była p. Elwira Wasielewska, która wykorzystała możliwości dofinansowania z programu „Poznaj Polskę” z Ministerstwa Edukacji i Nauki.