DZIEŃ OTWARTY W ZST

1 kwietnia 2022r. gościliśmy ósmoklasistów, nie tylko z Zielonej Góry i okolic, ale także m.in.: z Sulechowa, Nowogrodu Bobrzańskiego, Żagania, Bytomia Odrzańskiego, Gronowa, Kargowej, a nawet Słubic. Łącznie odwiedziło naszą szkołę około 250 absolwentów szkół podstawowych. Już przy wejściu serdecznie powitani przez Gospodarzy, Dyrektora Mariusza Kitę i Wicedyrektora Romę-Rypson-Goludę, poznawali szkołę pod czujnym okiem czekających na nich uczniów i nauczycieli.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska zawodowców. Młodzi adepci mogli poeksperymentować z prądem na stoisku elektryków w pracowni pomiarów elektrycznych. Atrakcyjne okazały się  pokazy stanowisk do badania maszyn elektrycznych z wykorzystaniem różnych przyrządów. Natomiast logistycy mogli poznać tajniki zawodu i  już doskonalić umiejętności niezbędne w tej profesji.  Układanie pudełek na paletach, poznanie planu magazynu z listą kompletacyjną. Mogli też zaplanować trasę przejazdu, by na koniec ułożyć puzzle logistyczne.

Prawdziwym rarytasem dla przyszłych mechaników był … Domek Mechanika. Ciekawym doświadczeniem było wykonywanie  figur i planszy szachowej w technologii druku 3D i obróbki na maszynach CNC z równoczesnym poznaniem ograniczeń, wad, zalet różnych technik. Zainteresowani mogli wykonać łączniki z aluminium, modele amunicji cal. 7,62x39 mm z mosiądzu, technologią obróbki skrawaniem, prostą zaporę inżynieryjną ze stali i spawanie.

W pracowni automatyki zostały zaprezentowane elektryczne, pneumatyczne i hydrauliczne układy sterowania. Uczniowie mogli zapoznać się z działaniem elementów automatyki i sterowników stosowanych w przemyśle. Pokazano również najczęściej używane urządzenia pomiarowe i ich działanie.

Kolejnym przystankiem w wędrówce po szkole było stoisko językowców. Tu ósmoklasiści ochoczo włączyli się do wspólnych gier i zabaw językowych. Potem każdy mógł też sprawdzić swoją sprawność fizyczną w siłowni i sali gimnastycznej. Za celne rzuty lotkami do celu, wyciskanie sztangi można było zdobyć nagrody. Pokaz ćwiczeń kalisteniki i tańców ludowych w wykonaniu naszych uczniów stał się nie lada atrakcją.

Dla tęgich głów matematycy przygotowali łamigłówki, sudoku, pokój liczby Pi oraz sztafetę zadaniową. W kąciku geograficzno-fizycznym czekały na gości rebusy, krzyżówki tematyczne i wystawa prawdziwych osobliwości przyrodniczych.

Oblegane przez absolwentów  było też stanowisko strzeleckie. Uczniowie klas mundurowych zapoznawali zainteresowanych z budową broni. Pokaz musztry paradnej okazał się wyjątkowym widowiskiem, gdyż  spotkał się z wielkim aplauzem.

Miłośnicy poprawnej polszczyzny z entuzjazmem rozwiązywali łamigłówki, rebusy i potyczki językowe przygotowane przez humanistów – polonistów i historyków. Okazały się wyzwaniem dla wielu użytkowników współczesnej polszczyzny. Tego dnia świetlica przypominała przytulny pokój w stylu biedermeier – nie zabrakło stylowej lampy, zastawy porcelanowej, starych wydań książek, czasopism, widokówek, grafik oraz oryginalnych ryngrafów wojskowych.

Uniwersytet Zielonogórski zaproponował uczniom ręczne wybijanie monet, a przedstawiciele Zielonogórskiej Elektrociepłowni prezentowali umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu w ich zakładzie.

Tego dnia nagrodami dla zwycięzców wszystkich konkursów były: ciasto, słodycze, gadżety, a prawdziwym hitem stały się bony do Food Trucka.

Goście pełni wrażeń nie ukrywali zadowolenia z odwiedzin. Wielu już tego dnia nie miało wątpliwości co do wyboru szkoły.

Zapraszamy! Dołącz do nas! Czekamy na Ciebie!