KLIMAT NA CZYTANIE W ZST

Do VI edycji ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbywającej  się w sobotę 10 października 2020 r. pod hasłem „Klimat na czytanie” włączyli się uczniowie klas pierwszych i drugich już w tygodniu poprzedzającym to wydarzenie. Pokazali, jak ważne i potrzebne są biblioteki. Podjęli wyzwanie, by wspólnie na to twórczo odpowiedzieć i sprawić, by jeszcze więcej ludzi je pokochało i uznało za swoje miejsce, mimo nieco innego ich działania w pandemii. Starali się udowodnić, że  nawet w czasie ograniczonych możliwości udziału w życiu kulturalnym, młodzież może sama stać się współtwórcami tej sfery życia społecznego.

Wiadomo przecież, że w sztuce – podanej w przystępnej formie – można szukać wsparcia, wytchnienia, pasji i rozrywki. Dlatego na lekcjach języka polskiego wykonywali prace mające charakter przewodnika po przyjaznej i wspólnej przestrzeni, jaką jest literatura. W plastyczny sposób przypomnieli postaci ze znanych szkolnych lektur – Małego Księcia, Opowieści wigilijnej, Skąpca, Cierpień młodego Wertera, Kamieni na szaniec czy arcydzieła polskiego romantyzmu Dziadów. Pomysłów było wiele - nie zabrakło pejzaży, grafik, rysunków, plakatów czy komiksów.  Podsumowaniem akcji była wspólna gra biblioteczna wokół klasyki literackiej „Flirt z klimatem” – tym razem w wersji do samodzielnego uzupełniania o ulubione cytaty i dzielenia się nimi w mediach społecznościowych.

Zapraszamy w tym roku do udziału w akcji „Podziel się książkami” – zachęcającej czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek.

Sylwia Wiśniewska i Ewa Michalak