DYSLEKSJA INSPIRUJE DO (NIE) ZWYKŁYCH DZIAŁAŃ

W dniach 5-11 października 2020 r. obchodzony jest Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. Z tej okazji proponuję inne  spojrzenie na dysleksję. Tym razem nie jako na  problem i trudności w nauce ale jako pakiet zalet inspirujących do (nie) zwykłych działań.

Dysleksja inspiruje do (nie) zwykłych działań – to hasło tegorocznych obchodów.

Specjalista i światowy autorytet w dziedzinie dysleksji Ronald Davis wymienia wiele z naturalnych zdolności dyslektyków, które odpowiednio wspierane mogą zaowocować sukcesami życiowymi w każdej dziedzinie:

„korzystanie z wrodzonej zdolności do przetwarzania i kreowania doznań percepcyjnych,
większa wrażliwość na otoczenie,
większa ciekawość niż u przeciętnego człowieka,
myślenie obrazami, nie słowami,
lepsza intuicja i większa dociekliwość,
myślenie i spostrzeganie polisensoryczne (wykorzystujące wszystkie zmysły),
realistyczne przeżywanie swoich myśli,
żywa wyobraźnia”

(Ronald Davis, Dar dysleksji, 2001, s.25)

Te niezwykłe zalety dysleksji sprawiają, że dyslektycy  są ludźmi kreatywnymi, obdarzonymi myśleniem intuicyjnym, zdolnością do wielowymiarowego rozwiązywania problemów i praktycznego uczenia się.  Mają oni wrodzoną umiejętność łączenia rzeczy, rozumienia mechanizmów, elektroniki, instalacji, konstrukcji, sztuk wizualnych i innych pokrewnych dziedzin. Dla dyslektyka wszelkie zadania wymagające twórczej wyobraźni okazują się łatwe.

Słynnych dyslektyków znajdziemy  w nauce, w polityce, w kinie, w muzyce, w malarstwie oraz co może niektórych zaskoczyć  w literaturze. Z pewnością znacie takie postaci jak: Albert Einstein, Walt Disney, Winston Churchill, Pablo Picasso, Leonardo da Vinci, Mozart, Adam Mickiewicz, Andy Warhol, Anthony Hopkins, Agatha Christie, John Lennon, Salma  Hayek, Orlando Bloom, Tom Criuse czy Quentin Tarantino. Wszystkich łączy właśnie dysleksja.

Badania pokazują także , że dysleksja wcale nie musi być przeszkodą w rozwijaniu się w obszarze biznesu. 35% wśród ludzi biznesu w USA to dyslektycy.

Wśród znanych w świecie biznesu dyslektyków można wymienić  Ingvara Kamprada założyciela firmy IKEA, Jamie Olivera  - najsłynniejszego kucharza na świecie czy Richarda Bransona brytyjskiego miliardera, podróżnika, założyciela ponad 400 firm Virgin Group.

Pamiętajcie  -  dysleksja, która  jest rezultatem zaburzonej percepcji i wywołuje w dyslektykach  dużą podatność na zagubienie w sferze informacji symbolicznych, może stać się wyjątkową zaletą.

W Dniu Dysleksji pozdrawiam wszystkich dyslektyków i życzę odkrycia w sobie tych wyjątkowych cech i zdolności.

pedagog szkolny Jolanta Jenek

Film na Youtube - TUTAJ