101. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

W uroczystościach miejskich poświęconych 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego dnia 19 grudnia 2019 roku wzięli udział uczniowie klas wojskowych I TMP, II LA oraz poczet sztandarowy naszej ZST w składzie Gabriel Bakalarski, Kamila Jastrzębska, Aleksandra Radkowska wraz z panem Krzysztofem Szymulą. Nasi uczniowie, wzorem lat ubiegłych, uczestniczyli we Mszy świętej za Ojczyznę i Powstańców Wielkopolskich, odprawionej przez ks. Prałata Jana Pawlaka, o godz. 10:00 w kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonej Górze. Następnie z inicjatywy Lubuskiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego odbyło się spotkanie patriotyczne upamiętniające ten narodowy zryw. Po uroczystym wciągnięciu flagi państwowej zapalono znicze przed tablicą pamiątkową i złożono kwiaty pod pomnikiem Dobosza Powstania Wielkopolskiego.  Kluczowym wydarzeniem stała się jednak Biesiada Pokoleń, oparta na dialogu młodych i seniorów, zorganizowana w sali kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego. Potomkowie powstańców oraz młodzież zielonogórskich szkół wspominali heroiczne czyny powstańców.  Podkreślali, że gdy większość regionów cieszyła się już wolnością, Wielkopolanie musieli o nią walczyć. Walki toczyły się także w okolicy Kargowej oraz Babimostu, a z terenów Zielonej Góry polska mniejszość słała powstańcom pieniądze, sprzęt oraz materiały wojenne. Tak więc i my mieliśmy w powstaniu swój udział, mówili Lubuszanie. W czasie tych międzypokoleniowych rozmów nasza młodzież miała do wykonania zadanie. Uczniowie definiowali pojęcie współczesnego modelu patriotyzmu, jak jest rozumiany i jakie są jego formy. Przypomnieli obecnym o wielkiej sile Pamięci o tych, którzy podarowali nam Wolność.

Nie wolno zapominać o przeszłości, naszej historii. Pamięć o rocznicach ważnych dla kraju, wspólne świętowanie i praca na rzecz Ojczyzny to nasz zbiorowa powinność!

K. Szymula, E. Michalak, K. Andrzejewski