NARODOWY DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI W ZIELONEJ GÓRZE

W poniedziałek dnia 11listopada 2019 roku obchody  Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się  Mszą św. w intencji Ojczyzny o  symbolicznej godzinie 11.00 w konkatedrze św. Jadwigi Śląskiej. Celebrujący nabożeństwo biskup Stefan Regmunt podkreślił, że każda rocznica skłania do refleksji, utrwala w pamięci ważne dla wspólnoty wydarzenia. Ojczyzna to nie tylko, to, co nas otacza, ale to, co nosimy w sercu, nasze idee, wyznawane wartości. Obowiązkiem współczesnych jest realizacja wyznaczonych ideałów i przekazywanie ich następnym pokoleniom, gdyż wolność i suwerenność nie są dane na zawsze - trzeba o nie dbać i nie dać ich sobie odebrać. Wśród przedstawicieli Wojska Polskiego, Policji, zielonogórskich szkół, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych. Harcerzy, naszą szkołę reprezentowali w Poczcie Sztandarowym uczniowie klasy ILAG  Alicja Chlebuś, Julia Kuca i Kacper Cichecki, natomiast Sztandar Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych nieśli uczniowie klasy IITLWA Aleksandra Radkowska, Daria Przypisek oraz Gabriel Bakalarski. O godzinie 12:00 mieszkańcy miasta oraz goście zgromadzeni w kościele i na placu przy Konkatedrze wspólnie odśpiewali hymn państwowy,. Potem nastąpił przemarsz orkiestry, kompanii honorowej, pocztów sztandarowych oraz pozostałych uczestników uroczystości na Plac Matejki. Tam okolicznościowe przedstawienie zaprezentowali uczniowie CKZiU nr 1„Budowlanka”. Po odczytaniu apelu pamięci złożone zostały również wiązanki kwiatów pod pomnikiem postawionym na 100-lecie odzyskania niepodległości.

Po raz kolejny Polacy dają świadectwo swojego oddania i dumnie manifestują swój patriotyzm.

Ewa Michalak i Krzysztof Andrzejewski