SUKCES WOJCIECHA FALTYNA (KL. IV TGA) PODCZAS KONKURSU GEOLOGICZNEGO.

Dnia 14 maja 2019r. we Wrocławiu odbył się finał regionalny (Dolny Śląsk – ze względu na rejon zamieszkania ucznia i Wielkopolska) konkursu geologicznego pt. „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”, organizowanego przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

Aby zakwalifikować się do tego etapu należało napisać pracę pisemną związaną z tegorocznym hasłem przewodnim tj. „Potęga Żywiołów Ziemi”.

 

Wojciech Faltyn, tegoroczny nasz maturzysta i absolwent klasy IV TGA (technik gazownictwa z wykształcenia, z pasją geologa) w swojej pracy opisał szereg zlodowaceń plejstoceńskich mających miejsce na terenie Polski, uwzględnił ich wpływ na środowisko na przestrzeni dziejów i przeprowadził obserwacje terenów Zielonej Góry, Łuku Mużakowa, północnej Polski oraz Ziemi Bolesławieckiej. Po wielu dniach pisania i sprawdzeniu jej pod różnym kątem, szczególnie poprawności językowej, przez Panią mgr inż. Beatę Cichowlas-Poleszak, naniesione zostały niezbędne poprawki, by koniec końców wysłać ją do Wrocławia.

Jak się okazało wysiłek opłacił się; Wojciech nie tylko zakwalifikował się do finału wrocławskiego etapu, ale otrzymał również specjalne wyróżnienie i nagrodę za najlepszą pracę ze 150 nadesłanych.

Sam konkurs na tym etapie składał się z testu wiedzy geologicznej oraz części, w której należało zidentyfikować kilka okazów skał, minerałów i skamieniałości.

Po „paru” chwilach grozy podczas ogłaszania wyników wydało się – Wojciech zajął  pierwsze  miejsce  i  zgarnął  olbrzymią  pulę  nagród,  w  tym niesamowity okaz kryształowej geody.

Wielką satysfakcją i radością jest też to, że nasz uczeń poprawił swój wynik sprzed roku, wówczas zajął II miejsce, że będzie mieć okazję uczestniczyć w dniach 29-31 maja w wycieczce ufundowanej przez organizatora (w tym roku jest to Warszawa), w której uczestniczą wszyscy zwycięzcy finałów rejonowych i walczyć o nagrodę główną wielkiego finału - indeksy na Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, a otrzymują je trzy pierwsze osoby spośród siedmiu startujących.

Poprzez ten konkurs Wojciech udowodnił sobie i innym, że nieważne na jakim kierunku się jest, to zawsze można osiągnąć wszystko pielęgnując latami swoją prawdziwą pasję, a pogodzenie jej ze swoim wykształceniem zawodowym nie jest niemożliweJ.

Prosimy  o  trzymanie  kciuków  i  życzenie powodzenia Wojtkowi podczas ścisłego  finału w Warszawie  –  31  maja