LEKCJA Z KRWIODAWSTWA

Honorowe krwiodawstwo to zarówno wspaniała idea, jak i niezastąpiona metoda leczenia.   W Polsce oparte jest na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Człowiek jest jedynym źródłem tego wspaniałego leku. Dlatego nasza szkoła już od kilu lat bierze udział w akcji honorowego oddawania krwi: „Młoda krew ratuje życie”.

 

Współpracuję z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze. Co roku zapraszam na zajęcia edb Panią Magdalenę Rokicką, która w bardzo ciekawy i przystępny sposób przybliża młodzieży ideę honorowego oddawania krwi. Przedstawia uczniom film edukacyjny promujący tę akcję, mówi o zasadach oddawania krwi i ogromnej potrzebie takich działań.

Uczniowie z zainteresowaniem przysłuchują się wykładowi, a potem rozpoczyna się rozmowa, podczas której Pani Rokicka odpowiada na nurtujące pytania uczniów i rozwiewa ich wszelkie wątpliwości. Młodzież wychodzi z lekcji z najważniejszą informacją, że krwi nie da się wyprodukować, można ją jedynie oddać.

Bardzo serdecznie dziękuję Pani Magdalenie Rokickiej z RCKiK w Zielonej Górze za owocną  i przyjazną współpracę.

Ines Fronczyk-Zelisko – koordynator akcji „Młoda krew ratuje życie”