JASEŁKA 2018 W ZST

Premiera przedstawienia jasełkowego ,,Raduj się o ludzkie plemię, przyszedł Jezus nam na ziemię”, w wykonaniu szkolnego koła teatralnego, odbyła się 21 grudnia 2018 roku w szkolnej świetlicy ZST. Swoją obecnością zaszczycili nas emerytowani pracownicy naszej szkoły, ksiądz prałat Jan Pawlak, Dyrekcja oraz grono pedagogiczne. Program artystyczny przygotowali uczniowie z klasy ITLWA, ITEL, IITMW, IIITLWA i IIITMW. Scenariusz jasełek został uwspółcześniony, nie brakowało scenek podniosłych, sensacyjnych, trzymających w napięciu. Obok utrwalonych w przekazach biblijnych obrazów z narodzin Dzieciątka Jezus, pojawiły się czytelne dla współczesnych odbiorców nawiązania do kultury współczesnej.

 

W klimat tajemnicy Narodzenia wprowadziła zaproszonych gości para aniołków - w tej roli wystąpiły - Daniela Doba i Nikola Laskowska. Zgodnie z tradycją pojawili się trzej królowie składających dary, sugestywnie przedstawieni przez Dominikę Konieczkę, Wiktorię Kowalewską, Nikolę Błażejewską. W postaci Świętej Rodziny wcieliły się Ola Sadkowska jako Maria, w roli Józefa Dominika Kostrzewa. Niecodzienny charakter przedstawienia uzyskano dzięki komicznym postaciom Jagny – energicznej i odpowiedzialnej służki – Julki Kułagi, Hetmana jako nawróconego grzesznika - w tej roli Natalia Szyszka, apodyktycznego, ale słabego, bojaźliwego Heroda – Daniela Kuczaka, ulegającego przebiegłemu, znającemu ludzkie namiętności diabłu. W roli stojącego po ciemnej strony mocy - fenomenalny okazał się Kuba Hoffman. Dużym zaskoczeniem był też fakt, że pastuszkowie – Kacper Pajser, Paweł Kowalski i Szymon Kowalewski okazali się tajnymi agentami ochrony - stale czuwali nad bezpieczeństwem małego Jezusa i chronili Go przed złymi ludźmi. Narratorem objaśniającym losy Świętej Rodziny była Roksana Załuska. Obok kostiumów, scenografii, nieoceniona była oprawa muzyczna widowiska. Kolędy wyśpiewane przez Marcina Grudniewskiego, Krzysztofa Jagiełłę, Olę Majewską i Julkę Kułagę sprawiły, że obecni mogli współuczestniczyć w Bożonarodzeniowym wydarzeniu. Nad całością oprawy technicznej spektaklu czuwał Mateusz Rutkowski i Jola Mierkiewicz.

Nagrodzeni najpierw oklaskami artyści oraz ich opiekunowie – Ewa Michalak, Anna Roszak, Lucyna Hoffman - usłyszeli także wiele ciepłych słów uznania i podziwu za wysiłek, kunszt aktorski od zaproszonych gości. W imieniu koła teatralnego – zgodnie ze zwyczajem – pani Anna Roszak złożyła całej społeczności szkolnej życzenia ciepłych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Młodzi aktorzy usłyszeli od Dyrekcji także wiele słów wdzięczności oraz otrzymali kosz ze słodkościami. Sesja zdjęciowa zamknęła pierwszą część uroczystości.

Po Jasełkach miało miejsce wyjątkowe spotkanie opłatkowe obecnych i byłych pracowników szkoły, podczas którego pani Dyrektor Roma Rypson-Goluda podziękowała wszystkim za przybycie izłożyła życzenia niezapomnianych, pełnych miłości, zgody – jak w dzieciństwie – śnieżnych, mroźnych z kolędami świąt Bożego Narodzenia.