UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI 100-TEJ ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO.

A teraz trochę historii:  27 grudnia 1918 roku w Poznaniu Polacy gromadzili się pod budynkiem Bazaru, w którym zatrzymał się Paderewski. Niemcy zorganizowali kontrpochód,  a jego uczestnicy zniszczyli po drodze siedzibę Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej - legalnej polskiej władzy państwowej, uznanej przez Polski Sejm Dzielnicowy. W gotowości bojowej czekały polskie oddziały Służby Straży i Bezpieczeństwa oraz Straży Ludowej. Przed godziną 17.00 sytuacja wymknęła się spod kontroli. Padł pierwszy strzał - wybuchło powstanie.

Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Oskar Piwecki klasa 2TLWA, Patryk Miśtak i Jakub Tymura z klasy 3TMW. Kompanię reprezentacyjną tworzyli uczniowie  z klasy 1LW wraz z dowódcą Błażejem Błażków z klasy 3 TLWB. Opiekunem był por. rez. mgr inż. Krzysztof Andrzejewski.

Przewodnią myślą tego spotkania był szacunek dla bohaterów tamtych czasów, nasz patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny.

Zainteresowanie uroczystością było bardzo duże. Uczestniczyli  w niej weterani, prasa, radio i telewizja oraz inne szkoły zielonogórskie .

por. rez. mgr inż.  Krzysztof Andrzejewski