UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI 100-TEJ ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO.

19 grudnia 2018r. w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonej Górze o godzinie 10.00 rozpoczęły się uroczystości z okazji 100-tej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Następnie o godzinie 11.00 uczestnicy przemaszerowali na Plac Powstańców Wielkopolskich pod pomnik „Dobosza Powstania Wielkopolskiego”. Organizatorem przedsięwzięcia było Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 koło nr 5 im. Gen.Józefa Dowbor-Muśnickiego w Zielonej Górze. Patriotyczne przemówienie przedłożył ksiądz prałat kapelan Powstania Wielkopolskiego Jan Pawlak,  znicz zapalił prezes stowarzyszenia Powstania Wielkopolskiego pan Mieszko Kamiński. W obchodach uczestniczyli Wielkopolanie zamieszkujący Ziemię Lubuską i Lubuszanie oraz  władze miasta i samorządu oraz województwa.

 

A teraz trochę historii:  27 grudnia 1918 roku w Poznaniu Polacy gromadzili się pod budynkiem Bazaru, w którym zatrzymał się Paderewski. Niemcy zorganizowali kontrpochód,  a jego uczestnicy zniszczyli po drodze siedzibę Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej - legalnej polskiej władzy państwowej, uznanej przez Polski Sejm Dzielnicowy. W gotowości bojowej czekały polskie oddziały Służby Straży i Bezpieczeństwa oraz Straży Ludowej. Przed godziną 17.00 sytuacja wymknęła się spod kontroli. Padł pierwszy strzał - wybuchło powstanie.

Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Oskar Piwecki klasa 2TLWA, Patryk Miśtak i Jakub Tymura z klasy 3TMW. Kompanię reprezentacyjną tworzyli uczniowie  z klasy 1LW wraz z dowódcą Błażejem Błażków z klasy 3 TLWB. Opiekunem był por. rez. mgr inż. Krzysztof Andrzejewski.

Przewodnią myślą tego spotkania był szacunek dla bohaterów tamtych czasów, nasz patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny. 

         Zainteresowanie uroczystością było bardzo duże. Uczestniczyli  w niej weterani, prasa, radio i telewizja oraz inne szkoły zielonogórskie .

por. rez. mgr inż.  Krzysztof Andrzejewski