NIEPODLEGŁOŚĆ W LITERATURZE

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest upamiętnieniem 11 listopada 1918 r. kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. W tym roku obchodziliśmy go bardzo uroczyście, angażując się w różnego rodzaju przedsięwzięcia. W naszej szkole organizowane były uroczystości i aktywności. Biblioteka szkolna przygotowała wystawę  pt. „Niepodległość w literaturze”, która była okazją do utrwalenia symboli narodowych. Dodatkowo zainteresowani wzięli udziału w grze „Zabawy z Polską w tle”. Utrwalała ona w pamięci symbole Polski, ale i wprowadzała w temat narodowego święta, poszerzała słownictwo grających i mobilizowała do wypowiadania się. Gdy nie zrozumiemy wszyscy ducha i idei  święta 11 listopada – będzie ono tylko wciąż pustym słowem. Pamiętajmy jednakże iż wolność też nie jest dana raz na zawsze a historia, jak pokazuje życie, lubi się powtarzać. Dzięki realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna wzbogaciła się w szereg albumów poszerzających wiedzę o Polsce w aspekcie historii i geografii, zabytkach, malarstwie, symbolach oraz pieśniach narodowych, a także jesteśmy w podsiadaniu nowych wydań powieści narodowych. Literatura te cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczestników wystawy.

Sylwia Wiśniewska