ZST DLA NIEPODLEGŁEJ 1918-2018

 

Kulminacyjnym punktem był uroczysty apel, w którym uczestniczyła cała szkoła. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i prezentacji pododdziałów klas mundurowych, wciągnięciu flagi na maszt nastąpiło długo oczekiwane odśpiewanie czterech strof Mazurka Dąbrowskiego. Wszyscy w wielkim skupieniu i powadze odśpiewali o godzinie 11.11 hymn narodowy. Po krótkim programie artystycznym dopełnieniem uroczystości był polonez w wykonaniu grupy naszych uczniów. Dostępna też była profesjonalna wystawa przygotowana w sali 315 – zaaranżowany gabinet z okresu II Rzeczypospolitej, ilustracje, sylwetki bohaterów narodowych, komiksy, broszury, grafiki, eksponaty, hełmy, ryngrafy oraz prezentacja multimedialna, które stały się  instrukcją do quizu dla przedstawicieli klas, to tylko część zbiorów zgromadzonych na tę okoliczność przez organizatorów. Dopełnieniem ekspozycji był wykład, często goszczącej u nas pani dr Małgorzaty Szymczak – pracownika Instytutu Historii UZ, współrealizatorki wystawy.

Wiele emocji, współzawodnictwa przyniosła wspólna gra „Co wiesz o Niepodległości ? ”. Każda klasa wytypowała trzyosobowy zespół, który zmagał się z pięcioma konkurencjami. Uczniowie mierzyli się z quizem literackim, zadaniem logicznym i sprawnościowym, układali puzzle-mapę oraz tworzyli czterowiersz tematyczny. Zadanie finałowe polegało na rozwiązaniu krzyżówki, co było możliwe po zebraniu w trakcie gry wszystkich wyjaśnień do haseł. Uczestnicy gry radzili sobie świetnie. Najlepsza okazała się drużyna z klasy 3TLWB, drugie miejsce zdobyła klasa 4TMG, natomiast na najniższym miejscu podium uplasowały się ex aequo dwa zespoły z klasy 2TLWB i klasy 2TE. Wszystkim gratulujemy. Natomiast w konkursie na plakat I miejsce zajęła Natalia Szyszka,  II miejsce ex aequo – grupowo klasa IV TLWA oraz klasa III TLWA.

Jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości stał  się okazją, by przypomnieć, jak długa i pełna poświęcenia była droga minionych pokoleń do wolności. Pozostaje nam życzyć sobie, by w naszej Ojczyźnie panował pokój, sprawiedliwość, poczucie jedności i wzajemny szacunek. Słowa podziękowania pragniemy skierować do wszystkich nauczycieli, wychowawców oraz uczniów zaangażowanych w to przedsięwzięcie.

Na szczególne wyróżnienie zasługują Agnieszka Staniów i Magda Cicha  - autorki niepowtarzalnego wystroju szkoły. Przepiękne kosze kwiatów w barwach narodowych, symboliczne plakaty ze śladami odbitych dłoni, flaga złożona z motyli to tylko niektóre z ich wspaniałych pomysłów, realizowanych przez wiele dni. Słowa wdzięczności należą się Ines Fronczyk – koordynatorce dbającej o każdy szczegół, czuwającej nad przebiegiem niezwykle podniosłej uroczystości, jaką był apel. Dziękujemy również Beacie Jóżwiak za przygotowanie  poloneza, Krzysztofowi Rogowskiemu za wzorową prezentację klas mundurowych oraz Krzysztofowi Andrzejewskiemu za prowadzenie ceremonii. Jednak bez przychylności i pomocy Dyrekcji nie udałoby się zrealizować tych obchodów. Bardzo Wam dziękujemy. Razem możemy naprawdę wiele!

Organizatorzy: Ewa Michalak, Anna Roszak, Lucyna Hoffman i Agnieszka Chalecka