APFELKONZERT 2018

     15 października Centrum Kultury i Języka Niemieckiego Uniwersytetu Zielonogórskiego zorganizowało VI. Dni Polsko-Niemieckie pod hasłem „Kultura w dialogu. Kultur im Dialog”. Z tej właśnie okazji reprezentanci klasy 1 TLWA w składzie: Gabryś Bakalarski, Julia Kułaga, Jola Mierkiewicz i Ola Radkowska, pod opieką p. Agnieszki Staniów i p. Lucyny Hoffman, wzięli udział w uroczystym koncercie Polsko-Niemieckiej Orkiestry Młodzieżowej w auli Rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

Koncert, zwany tradycyjnie Apfelkonzert, poprowadziła p. Barbara Krzeszewska-Zmyślony, a rozpoczęło go uroczyste „Te Deum” Marca-Antoine Charpentiera pod batutą p. Hannesa Metze. Polsko-Niemiecka Orkiestra Młodzieżowa, działająca na terenie województwa lubuskiego i Brandenburgii, obchodzi w tym roku 45-lecie swojego istnienia, a prowadzą ją także prof. Maciej Ogarek oraz prof. Bartłomiej Stankowiak. Nam szczególnie spodobało się brawurowe wykonanie utworu Witolda Lutosławskiego, z okazji przypadających w tym roku 105. urodzin kompozytora. Całości dopełniała przepiękna poezja Zbigniewa Herberta, który – jak się okazuje – jest jednym z najczęściej tłumaczonych polskich poetów w Niemczech. Jego wiersze w wersji polskiej i niemieckiej recytowali uczniowie V LO w Zielonej Górze.

Na zakończenie koncertu rozdano jabłka i zaproszono nas na przyszły rok. Z chęcią powtórzymy taka duchową (i nie tylko) ucztę.

Organizatorzy: A. Staniów, L. Hoffman