NARODOWE CZYTANIE W 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w dniach 6 i 7 września 2018 r. włączyli  się do siódmej edycji ogólnopolskiej akcji czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, której patronuje para prezydencka.  Uczniowie klas  IEL, ITMW, IIE, IIITMW  na lekcjach języka polskiego, oraz w czasie przerw w bibliotece szkolnej, dzięki tej niezwykłej lekturze, młodzi ludzie mieli okazję  poznać atmosferę wielkiej radości towarzyszącej Polakom w pierwszych latach wolności. Książka opowiada o rodzącej się II Rzeczypospolitej. Mit szklanych domów – wciąż obecny w polskiej kulturze - przybliżył uczestnikom akcji pan dyrektor Mariusz Kita, który był gościem specjalnym akcji. Większość uczniów także chętnie włączyła się do wspólnego czytania niełatwej prozy pisarza. Lektura „Przedwiośnia” stała się okazją  przypomnienia historii międzywojnia oraz refleksji nad ważnymi pytania o Polskę.

Obchodzimy w tym roku stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego zapraszamy uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły do  czytania w 2018 roku 44 tekstów Antologii Niepodległości o odradzającej się i odrodzonej Polsce! Czytanie jest przecież nie tylko sposobem poznawania świata, źródłem przyjemności, a także warunkiem zaistnienia wspólnego kodu kulturowego, który przekształca zbiorowość we wspólnotę.

Ewa Michalak i Sylwia Wiśniewska