ROK SZKOLNY 18/19

ZST W ELEKTROCIEPŁOWNI „ZIELONA GÓRA” S.A.

W ramach porozumienia zawartego między Zespołem Szkół Technicznych a Elektrociepłownią „Zielona Góra” s.a., 6 października 2018 roku  wzięliśmy czynny udział w Dniu Otwartym w EC.
Nasi nauczyciele( p. R.Rypson-Goluda, p. A.Ciągło, p.J.Ciągło, p.M.Kita, p.K.Rogowski) oraz przedstawiciele klas  1 TLWA, 2 TE oraz 3 TLWA promowali szkołę podczas zwiedzania EC przez  liczną  grupę gości. Klasa 2 TE pomagała w sprawach organizacyjnych, klasy logistyczne roznosiły ulotki i rozmawiały ze wszystkimi zainteresowanymi kierunkami w naszej placówce. Grono nauczycielskie i uczniowie  zostali bardzo ciepło przyjęci przez wszystkich pracowników EC Zielona Góra. Jak co roku EC przygotowała ciekawą ofertę tj. zwiedzanie zakładu ( skorzystali nasi uczniowie  i nauczyciele – hitem była „stara turbina” oraz blok gazowo- parowy  „Marian”), zajęcia edukacyjne oraz gry i zabawy dla najmłodszych, kącik pierwszej pomocy, a także pyszny catering dla uczestników. Każdy kto przeszedł wszystkie wymagane punkty zwiedzania otrzymał torbę pełną  gadżetów.                                                                       

Materiał opracowała : A.Ciągło

ZAJĘCIA OTWARTE Z PRZEDMIOTÓW ELEKTRYCZNYCH I LOGISTYCZNYCH

W ramach zajęć otwartych dla  szkół podstawowych i gimnazjów 5 października 2018 r. gościliśmy  w naszej szkole Uczniów i Nauczycieli   Zespołu Edukacyjnego nr 2 w Zielonej Górze. Podczas krótkich zajęć warsztatowych w pracowniach montażu i eksploatacji maszyn, urządzeń  i instalacji  elektrycznych (nauczyciel prowadzący mgr inż. Jarosław Ciągło) nasi Goście uruchamiali modele instalacji elektrycznych, układów sterowania zespołami napędowymi, instalacji fotowoltaicznych oraz dokonywali pomiarów i obliczeń w obwodach elektrycznych. Brali również udział w części zajęć z przedmiotu „Pomiary elektryczne i elektroniczne” w klasie 1.

Natomiast w  pracowni przedmiotów logistycznych ( nauczyciel prowadzący mgr inż. Agnieszka Ciągło) rozwiązywali zadania z zakresu formowania ładunków oraz uzupełniali dokumentację magazynowąi faktury.

Trzecia grupa przyglądała się zajęciom w pracowni przedmiotów gazowniczych (nauczyciel prowadzący Jarosław Deręgowski) podczas zajęć z klasą czwartą. Szczególne zainteresowanie wzbudziło  bogate wyposażenie tej pracowni.

Czytaj więcej...

INTEGRACJA PIERWSZOKLASISTÓW

W środę, 26 września, klasy 1 TMW i 1 TLWA brały udział w zajęciach integracyjnych na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze-Drzonkowie. Oprócz zabaw integracyjnych, uczniowie brali też udział w różnorodnych zajęciach sportowych. Były więc zawody na strzelnicy, mecz siatkówki (który brawurowo wygrała klasa 1 TMW), piłka nożna, a nawet tenis. Ponieważ poranek był dość "rześki", ratowaliśmy się rozgrzewającą herbatką i piekliśmy kiełbaski przy ognisku. Wspaniałą atmosferę dopełniała muzyka i piękne konie, które zapewniały dodatkowe wrażenia wizualne.
Nad wszystkim czuwały wychowawczynie: p. Agnieszka Staniów i p. Monika Szkudlarek, a także p. Jolanta Jenek i p. Krzysztof Szymula.

Z WIZYTĄ W KLASACH WOJSKOWYCH

W piątek, 5 października w naszej szkole pojawiło się wielu znakomitych gości. W związku z realizacją „Pilotażowego programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych” odwiedzili nas: Dyrektor Biura do Spraw Proobronnych MON – Pan Waldemar Zubek, Lubuski Kurator Oświaty- Pani Ewa Rawa, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego – płk Grzegorz Dyrka, Wojskowy Komendant Uzupełnień – ppłk Adam Kozar, oraz przedstawiciele ww. instytucji wojskowych – ppłk Mirosław Wadowski i mjr Ireneusz Wilińśki. Wizyta rozpoczęła się od pokazu musztry w wykonaniu Szkolnej Kompani Reprezentacyjnej którą dowodził Daniel Kuczak z klasy 3LWA. Po prezentacji kompani, Dyrektor BdSP, w krótkim wystąpieniu wskazał na wyskoki poziom technicznego wykonania pokazu. Następnie goście zwiedzili szkolne pracownie i udali się do Sali przygotowanej do prowadzenia zajęć z przedmiotu „edukacja wojskowa”. W sali odbyło się spotkanie z uczestniczącą w „Programie pilotażowym” klasą 3LWA (3LWB i 3TMW przebywa obecnie na praktyce zawodowej). Uczniowie mogli podzielić się przemyśleniami, oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania. W trakcie spotkania, Dyrektor Zubek, spontanicznie zaproponował, aby któryś z uczniów rozłożył znajdujący się na wyposażeniu szkoły przekrój karabinka AKS. Realizacji tego zadania, ochotniczo podjęła się uczennica klasy 4LWB – Nikola Gąsiorek. Na koniec wizyty odbyła się dyskusja i wymiana doświadczeń pomiędzy ww. gośćmi, a Dyrekcją szkoły wraz z koordynatorami edukacji wojskowej.

Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wizyty, oraz naszym uczniom za wzorową dyscyplinę serdecznie dziękujemy.

LEKCJA PATRIOTYCZNA W TEATRZE LUBUSKIM

24 września klasa 3 TLWB wraz z opiekunami p. Ines Fronczyk i p.. Damianem Sikorą uczestniczyli w niezwykłej lekcji, która odbyła się w Teatrze Lubuskim.

Uczniowie wzięli udział w jednej z  „Lekcji obywatelskich”, które są realizowane w ramach Samorządowych Obchodów Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Te lekcje swoim patronatem objęła Marszałek Województwa Lubuskiego, Elżbieta Anna Polak.

Lekcję poprowadził pan Jacek Ulwański, który o czasach rycerskich wie wszystko. Opowiadał m.in. o średniowiecznych czasach, panujących zwyczajach, zachowaniach władców i rycerzy. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, a nawet przymierzyć strój rycerza. Okazało się, że założenie zbroi, która jest bardzo ciężka, to nie lada wyczyn i samemu trudno się w nią ubrać, stąd chociażby potrzeba posiadania giermka. Lekcja była bardzo ciekawym doświadczeniem, uczniowie zdobyli wiadomości, których nie można znaleźć w podręczniku szkolnym.