ROK SZKOLNY 18/19

„POZNAJ SWOJE PRAWA W PRACY” – ETAP WOJEWÓDZKI

22 listopada odbył się szkolny etap konkursu  „POZNAJ SWOJE PRAWA W PRACY”. Konkurs ten jest organizowany w  ramach programu edukacyjnego „Kultura bezpieczeństwa” przez Państwową Inspekcję Pracy.

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się:

Dawid Dobrzański z klasy 3 TGA i Magdalena Olszówka z klasy 4 LWB.

                             

 Opiekun programu edukacyjnego Beata Jóźwiak

NIEPODLEGŁOŚĆ W LITERATURZE

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest upamiętnieniem 11 listopada 1918 r. kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. W tym roku obchodziliśmy go bardzo uroczyście, angażując się w różnego rodzaju przedsięwzięcia. W naszej szkole organizowane były uroczystości i aktywności. Biblioteka szkolna przygotowała wystawę  pt. „Niepodległość w literaturze”, która była okazją do utrwalenia symboli narodowych. Dodatkowo zainteresowani wzięli udziału w grze „Zabawy z Polską w tle”. Utrwalała ona w pamięci symbole Polski, ale i wprowadzała w temat narodowego święta, poszerzała słownictwo grających i mobilizowała do wypowiadania się. Gdy nie zrozumiemy wszyscy ducha i idei  święta 11 listopada – będzie ono tylko wciąż pustym słowem. Pamiętajmy jednakże iż wolność też nie jest dana raz na zawsze a historia, jak pokazuje życie, lubi się powtarzać. Dzięki realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna wzbogaciła się w szereg albumów poszerzających wiedzę o Polsce w aspekcie historii i geografii, zabytkach, malarstwie, symbolach oraz pieśniach narodowych, a także jesteśmy w podsiadaniu nowych wydań powieści narodowych. Literatura te cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczestników wystawy.

Sylwia Wiśniewska

CYKLICZNE ZAJĘCIA DLA UCZNIÓW W ZAWODACH : TECHNIK ELEKTRYK, TECHNIK GAZOWNICTWA, TECHNIK LOGISTYK I TECHNIK MECHANIK.

W ramach zajęć otwartych dla  szkół podstawowych i gimnazjów 23  i 30 listopada  2018 r. gościliśmy  w naszej szkole kolejna grupę , tym razem Uczniów i Nauczycieli  SP  nr 18  w Zielonej Górze oraz Zespołu Edukacyjnego nr 5 w Ochli.

Czytaj więcej...

POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY Z INSTYTUTEM HISTORII UNIWERSYTETU ZIELONOGÓRSKIEGO.

Pod koniec listopada została podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Technicznych a Uniwersytetem Zielonogórskim. Tym razem partnerem podejmującym współpracę z naszą Szkoła jest Instytut Historii UZ. Porozumienie dotyczy między innymi wspierania wspólnych przedsięwzięć związanych z edukacją uczniów klas mundurowych, organizacji praktyk studenckich oraz podejmowania wspólnych działań na rzecz rozwoju edukacji historycznej i ochrony dziedzictwa kulturowego.

Z okazji podpisania stosownych dokumentów, wykład inauguracyjny nawiązanie współpracy wygłosiła w naszej Szkole dr Małgorzata Szymczak. Prelekcja dotyczyła Praw Kobiet i połączona była z obchodami setnej rocznicy przyznania praw politycznych Polkom oraz siedemdziesięcioleciem uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ.

https://www.facebook.com/pages/category/College---University/Instytut-Historii-UZ-202646436583313/

Anna Roszak

MECHANICY ODWIEDZILI 11BREM W ŻAGANIU

Stałym punktem programu szkolenia naszych mechaników jest wizyta w 11 Batalionie Remontowym w Żaganiu. W tym roku wyjazd ten odbył się 29 listopada. W szkoleniu wzięli udział nasi kadeci z 1 i 2 klasy o profilu technik mechanik. Zajęcia zorganizowane był tak, aby w pełni zapoznać naszych mechaników z zadaniami realizowanymi przez 11brem, oraz zapotrzebowanie SZRP na wykwalifikowanych fachowców – mechaników.

W trakcie pobytu można było  zobaczyć m. in. warsztat sprzętu łączności, stacje diagnostyczną oraz halę remontową ciężkiego sprzętu gąsienicowego. W hali remontowej największym zainteresowaniem cieszyły się czołgi - Leopard 2A4 i 2A5. Na hali remontowej można było także zobaczyć bojowe wozy piechoty BWP-1 (w różnej konfiguracji), oraz samobieżną haubicę  2S1 Goździk. Uczniowie odwiedzili także mobilny warsztat naprawy sprzętu optycznego, oraz kuźnię, gdzie obserwowali proces przecinania tlenem elementów stalowych. Podczas zajęć uczniowie zadawali pytania, na które szczegółowo odpowiadali żołnierze i pracownicy cywilni batalionu. Uczniowie chętnie zaglądali we wszystkie zakamarki remontowanego sprzętu, a dzięki możliwości zajęcia miejsca wewnątrz pojazdów mogli poczuć się jak członkowie załogi. Pod koniec wizyty mechanicy mogli obserwować przejazd czołgu Leopard podczas zajmowania miejsca na hali remontowej – była to ogromna atrakcja dla naszych młodych żołnierzy. Za możliwość przeprowadzenia zajęć serdecznie dziękujemy dowódcy 11BRem – ppłk Ireneuszowi Maślance.