82. ROCZNICA WYBUCHU DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ

Zgodnie  tradycją miejskie uroczystości  rozpoczęły się 1 września, o godzinie 10.00 mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w intencji weteranów ofiar II wojny  światowej oraz o pokój na świecie. Tego dnia, w 1939 r. przed 4.45 nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, znajdującą się  na gdańskim półwyspie. Obrońcy Westerplatte do dziś stanowią wzór heroizmu, determinacji i niebywałej odwagi. Ta hekatomba XX wieku rozpoczęła się wcześniej od paktu między Hitlerem a Stalinem 23 sierpnia 1939. Terror hitlerowski, a wkrótce rosyjski na polskich ziemiach trwał sześć długich lat. Publiczne egzekucje, łapanki, wywózki do obozów zagłady stały się codziennością zarówno żołnierzy, jak i ludności cywilnej. Mimo zagrożenia śmiercią „operacja zniszczenia narodu polskiego” nie powiodła się. Żołnierze i cywile walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej z wiarą w odzyskanie wolności.

Hołd bohaterom tej wojny oddali uczestnicy zielonogórskich obchodów - władze samorządowe, wojewódzkie, przedstawiciele parlamentu oraz wojsko po przemarszu z kościoła kompanii honorowej, pocztów sztandarowych oraz mieszkańców miasta i gości na Plac Bohaterów. Uczniowie klas mundurowych  2MM, 3MP, 3LAG i 4LWA reprezentowali naszą szkołę  w poczcie sztandarowym ZST w składzie: Gabriel Bakalarski, Kuba Mataczyna i Przemysław Siwek oraz w poczcie Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych  – Michał Borowczak oraz Oskar Fórmaniak.

Pamięć o naszych poprzednikach walczących z wielkim poświęceniem o ocalenie Ojczyzny to obowiązek współczesnych. Przypominają w ten sposób o tych, którzy przyczynili się do powstania trwałego fundamentu naszego państwa.

Ewa Michalak i Krzysztof Szymula